Giełda w Tokio zakończyła tydzień dużymi wzrostami

(Marek Druś)
02-12-2005, 09:01

Popyt na akcje japońskich spółek nie słabnie. Nikkei zakończył piątkową sesję 1,9 proc. zwyżką i osiągnął największą wartość od połowy października 2000 roku. Topix wzrósł o 1,5 proc. W całym tygodniu Nikkei zyskał 4,3 proc., a Topix 3,5 proc.

Popyt na akcje japońskich spółek nie słabnie. Nikkei zakończył piątkową sesję 1,9 proc. zwyżką i osiągnął największą wartość od połowy października 2000 roku. Topix wzrósł o 1,5 proc. W całym tygodniu Nikkei zyskał 4,3 proc., a Topix 3,5 proc.

Nikkei wzrósł w drugim półroczu już o 33 proc. Tak dobrej koniunktury nie notował w tym okresie od 10 lat. Od końca kwietnia 2003 roku, kiedy zanotował 20-letnie minimum, wartość indeksu podwoiła się.

W piątek największym popytem cieszyły się akcje eksporterów. Powodem były dobre dane makro z USA, który jest jednym z największych partnerów handlowych Japonii. Kurs koncernu Sony wzrósł o 1,4 proc., akcje Matsushita Electric Industrial, największego na świecie producenta elektroniki użytkowej zdrożały o 1,9 proc. W branży motoryzacyjnej popytem cieszyły się akcje Toyoty i Hondy. W listopadzie spółki zwiększyły sprzedaż aut w USA o odpowiednio 10 i 11 proc. Niedawne informacje o utrzymującym się dużym popycie zagranicznym na akcje japońskich spółek podbiły kursy brokerów. Lider rynku N Nomura Holdings, zanotował blisko 8 proc. wzrost kursu. Akcje drugiego na rynku Daiwa Securities Group zdrożały o 5 proc. O 8 proc. wzrósł kurs ostatniego z trójki największych, Nikko Cordial.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Giełda w Tokio zakończyła tydzień dużymi wzrostami