Giełdę dopadła zadyszka

Zbigniew Bętlewski
opublikowano: 10-09-2001, 00:00

Giełdę dopadła zadyszka

W minionym tygodniu krajowy rynek akcji zachowywał się generalnie bardzo dobrze, można stwierdzić, że aż za dobrze — szczególnie w świetle silnych spadków na najważniejszych giełdach światowych. Jednak sesje bardzo dobre (środa, czwartek), przeplatane były spadkowymi, takimi jak piątkowa, kiedy indeks stracił na wartości ponad 1,7 proc.

Niezmiernie trudno stwierdzić, co się stanie dalej. Z jednej strony, GPW wykazywała ostatnio zdumiewającą odporność na niekorzystne informacje, tak z kraju, jak i giełd zachodnich. Z drugiej — trudno oprzeć się wrażeniu, że za obecnymi wzrostami stoją duzi inwestorzy instytucjonalni, którzy wręcz mogą działać w porozumieniu. W przeciwnym wypadku dawno doszłoby już do załamania tendencji wzrostowej, gdyż nasza giełda zazwyczaj porusza się w rytm swoich najważniejszych światowych odpowiedników. W tej sytuacji niewykluczone jest nagłe i gwałtowne załamanie koniunktury giełdowej, czego pierwszym symptomem może być już sesja piątkowa.

Należy też zwrócić uwagę, że za ostatnimi wzrostami stało dość wąskie grono spółek, które mają duży wpływ na indeksy giełdowe. W sytuacji, gdy transakcja Elektrimu z Vivendi jest już zdyskontowana, a sprzedaż PKN Orlen może się przeciągnąć w czasie, niewykluczone są spadki warszawskich blue chipów (tym bardziej że wymienione spółki nie zdołały pokonać istotnych technicznych oporów), co miałoby negatywny wpływ na gieł?ę.

Jeżeli chodzi o sytuację techniczną, w dalszym ciągu nie został zrealizowany minimalny zasięg wzrostów wynikający z formacji odwróconej głowy i ramion, który znajduje się na poziomie 1240 pkt (WIG20). Z drugiej zaś strony, indeks największych spółek odbił się od oporu na poziomie 1190 punktów, po czym utworzył czarną świecę o dość długim korpusie, co niesie negatywne wskazania. Gdyby miały być kontynuowane zniżki indeksu WIG 20, mogą one zostać powstrzymane przez wsparcie na poziomie 1120 punktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Bętlewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdę dopadła zadyszka