Giełdowa Spółka Roku na recesję

Kazimierz Krupa
24-02-2003, 00:00

Już po raz czwarty analitycy, doradcy inwestycyjni i maklerzy, zaproszeni przez naszą redakcję, dokonali wyboru Giełdowej Spółki Roku „Pulsu Biznesu”. Poza tym, że jest to chyba najbardziej reprezentatywny i wszechstronny ranking spółek notowanych na naszym parkiecie, nie ma żadnej sensacji. Ot, jeszcze jeden ranking: ktoś wygrał, ktoś musiał przegrać. Jedni zwycięzcy przywiązywali będą do tryumfu większą wagę, inni mniejszą. Przegrani z pewnością się tym nie przejmą — mają inne, znacznie większe problemy (z prokuratorem na karku włącznie). Część inwestorów uwzględni zapewne wyniki tego rankingu w opracowywaniu swojej, opartej na analizie fundamentalnej, strategii inwestycyjnej, inni go zlekceważą.

Kluczowe znaczenie ma jednak fakt, że ranking został sporządzony — według niezmienionych kryteriów — już po raz czwarty. Daje to podstawę nie tylko do oceny drogi, jaką przebywają poszczególne spółki, ale również do oceny ewolucji preferencji rynkowych ludzi (analitycy, doradcy, maklerzy), którzy w znacznej mierze decydują o portfelach dużych inwestorów instytucjonalnych, mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii o spółce, a w efekcie na popyt na jej akcje.

Nawet skrócona analiza składu pierwszej dziesiątki rankingu pozwala sformułować wnioski:

- nie ma w niej ani jednego blue chipa polskiej giełdy

- przeważają spółki średnie i mniejsze

- wypadły z niej banki

- przeważają spółki przemysłowe.

I to jest, jak sądzę, najistotniejsza konstatacja. Rozkład preferencji ludzi rynku kapitałowego zdaje się świadczyć, a przynajmniej wyczerpuje wszelkie aspekty definicji, że jesteśmy w środku stagnacji czy wręcz recesji. A w czasie recesji czy stagnacji w niełaskę popadają właśnie banki, spółki najwyższej technologii, wracają zaś spółki produkcyjne z różnych dziedzin (opakowania, lekarstwa, technika sanitarna).

Z uwagą będziemy obserwowali, na ile opinie specjalistów wpłyną na strategie inwestycyjne, na ile zaś staną się samosprawdzającą się przepowiednią. I jak będą ewoluowały do roku przyszłego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdowa Spółka Roku na recesję