Giełdowe płotki, rekiny funduszy

Grzegorz Nawacki, Anna Pronińska
opublikowano: 02-06-2008, 06:33

Giełdowe szczupaki opuściły poselskie ławy. Andrzej Kania ulokował w akcje prawie 600 tys. zł. To wystarczyło, by był pod tym względem nr 1 w Sejmie. Z kolei 161 posłów zdecydowało się na inwestycję w  fundusze, polisy lub obligacje. Reszta wybrała lokaty lub… nie ma nic.

Słabsza koniunktura na warszawskim parkiecie nie odstraszyła posłów inwestorów z Wiejskiej. Jak wynika z oświadczeń majątkowych posłów szóstej kadencji, posiadanie akcji giełdowych spółek deklaruje 32 parlamentarzystów (o czterech więcej niż w przypadku poprzednich oświadczeń składanych jesienią 2007 r.). Góruje najliczniejszy klub PO (14), na drugim miejscu jest PiS (9), potem Lewica (7) i PSL (2).

Nie mamy jednak już takich szczupaków jak wśród posłów poprzedniej kadencji, których giełdowe aktywa liczone były w milionach złotych. Tegoroczny ranking giełdowych graczy otwiera przedsiębiorca Andrzej Kania. Na koniec grudnia 2007 r. wartość jego portfela wyceniliśmy na 575,5 tys. zł. Dekoniunktura jednak odbiła się na jego inwestycjach. Teraz byłyby warte 410 tys. zł.

— Kiedyś miałem zdecydowanie więcej czasu na zajmowanie się giełdą i bardzo się nią interesowałem. Dziś nie pozwalają mi na to obowiązki poselskie. Poza tym na parkiecie nie dzieje się dobrze, ale na pewno nie można panikować i działać w pośpiechu — mówi Andrzej Kania.

Poseł zainwestował w akcje PKN Orlen, Banku Handlowego, PKO BP, PGNiG, FON i Mutltimediów. Dodaje, że myśli o poszerzeniu portfela o spółki budowlano-drogowe. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku.

Jakie inwestycje podjęli pozostali posłowie i czy udaje się im wygrywać z giełdową bessą? Na te pytanie odpowiada poniedziałkowy artykuł w Pulsie Biznesu. ZAPRASZAMY DO LEKTURY. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Giełdowe płotki, rekiny funduszy