Giełdowe spółki poprawiły wyniki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 04-10-2010, 00:00

Menedżerowie spółek giełdowych sygnalizują poprawę koniunktury, ale dodają, że to jeszcze nie przełom.

W III kwartale firmy radziły sobie coraz lepiej, jednak

nie wszystko przebiega tak, jak

życzyliby sobie przedsiębiorcy

Menedżerowie spółek giełdowych sygnalizują poprawę koniunktury, ale dodają, że to jeszcze nie przełom.

Dane makroekonomiczne mogą sugerować, że wyniki spółek w III kwartale były dobre. Przemysł kwitnie. W lipcu produkcja przemysłowa skoczyła o 10,5 proc., a w sierpniu o 13,5 proc. Polacy coraz chętniej robą zakupy. Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 3,9 proc., a w kolejnym miesiącu o 6,6 proc.

— W trzecim kwartale wyniki spółek były generalnie dobre. Szacunki wskazują, że tempo wzrostu PKB nadal było dość wysokie. Odżyła konsumpcja, na co wskazuje wysoka dynamika sprzedaży detalicznej — mówi Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ.

Łukasz Rosiński, analityk DM Amerbrokers, także spodziewa się kontynuacji trendu poprawy wyników finansowych spółek.

— Sytuacja gospodarcza w Polsce oraz Unii Europejskiej (szczególnie w Niemczech) sprzyja zwiększaniu produkcji, a złagodzenie polityki kredytowej przez banki ma wpływ na wzrost konsumpcji. Widoczna jest także poprawa w budownictwie. Sprzedaż mieszkań rośnie, jest coraz więcej transakcji sprzedaży gruntów. Te wszystkie czynniki będą wpływały na rynek — twierdzi analityk DM Amerbrokers.

Kandydaci na gwiazdy

Kilka tygodni przed publikacją wyników analitycy typują spółki, które mogą błysnąć w nowym sezonie.

— Szukając kandydatów, którzy mogą pozytywnie zaskoczyć wynikami, wskazałbym producentów i dystrybutorów napojów. Lato było gorące, a sprzedaż w tym segmencie mocno wzrosła. Nieźle powinien wypaść też sektor detaliczny, ponieważ sezon wyprzedażowy był krótki, a już we wrześniu dobrze sprzedawała się jesienna kolekcja przy wysokich marżach na produktach. Pomagał im także umacniający się złoty — mówi Tomasz Manowiec.

Wśród spółek, które powinny wyraźnie poprawić wyniki, pojawiają się także firmy surowcowe, chemiczne, spożywcze i technologiczne (o przykładach czytaj obok).

Im taniej, tym lepiej

Właściciele i zarządzający spółkami giełdowymi pytani przez "PB", też potwierdzają ożywienie popytu na towary i usługi. Widać to głównie w segmencie, gdzie oferta skrojona jest pod klientów mniej zamożnych.

— W usługach gastronomicznych nastawionych na klientów mniej zamożnych, cyklicznie żywiących się poza domem, widać wyraźne ożywienie. Nasze wyniki z III kwartału będą zaskakujące —zapowiada Jan Kościuszko, prezes Polskiego Jadła.

Spory ruch w interesie zauważyli także przedstawiciele NG2, lidera polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia, które oferuje produkty na każdą kieszeń.

— Bardzo pozytywnym sygnałem jest wzrost liczby odwiedzających sklepy. Szczególnie druga połowa sierpnia i wrzesień były dla nas bardzo dobre. W tym czasie odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost odwiedzających w ujęciu rocznym. To przełożyło się na bardzo dobre wyniki w III kwartale — mówi Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2.

Problemy nie znikły

Jednak zdaniem, przedstawicieli firm, generalny obraz całej gospodarki pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

— Pozytywnym sygnałem jest ustabilizowanie się stopy bezrobocia. Natomiast jeśli chodzi o znaczący wzrost popytu konsumpcyjnego, to kwestia kilku, a może kilkunastu miesięcy — podkreśla Piotr Nowjalis.

Wiele firm nadal wstrzymuje się z inwestycjami.

— Nie widać ożywienia w zakupach dóbr inwestycyjnych. Jednak nasze prognozy wskazują, że w trzecim kwartale osiągnęliśmy lepsze wyniki niż rok temu — ocenia Janusz Filipiak, prezes Comarchu.

Przedsiębiorcy podkreślają, że do znaczącej poprawy koniunktury w Polsce potrzeba globalnego ożywienia.

— Bardzo dobra koniunktura wróci, jeśli wzrost pojawi się w całej Europie — dodaje Jan Kościuszko.

Analitycy typują

Łukasz Rosiński, analityk DM Amerbrokers:

Hawe, Impexmetal, Synthos, TelForceOne, Wawel

Hawe

Oczekujemy, że po dobrym pierwszym półroczu spółka nadal będzie osiągała dobre wyniki. Pierwsze dwa kwartały charakteryzowały się znaczną poprawą przychodów oraz zysków. Spółka zapowiadała, że utrzyma tempo rozwoju i publikowała komunikaty o działalności operacyjnej (rozbudowa sieci światłowodowej oraz nowe umowy). Trzymamy za słowo.

Wawel

Zwracamy uwagę, że mimo słabszego sezonu dla spółek cukierniczych, Wawel wykazał bardzo wysokie zyski w drugim kwartale. Wyniki spółki wskazują na ich zmianę jakościową r/r. Dlatego oczekujemy, że trzeci kwartał będzie także znacznie lepszy od takiego samego okresu roku poprzedniego. Spółka powinna trwałe osiągać coraz większą rentowność.

Synthos

Liczymy na podtrzymanie pozytywnej tendencji z drugiego kwartału. Ceny kauczuku są wysokie i stabilne. Spółka kontynuuje inwestycje. W czerwcu została uruchomiona nowa linia produkcyjna

butadienu w Kralupach. Inwestycja w produkcję kauczuku nowej generacji powinna zakończyć się w czerwcu 2011 r. (moce produkcyjne 80 000 ton/rocznie) i jest realizowana zgodnie z harmonogramem.

TelForceOne

Drugie półrocze jest tradycyjnie dla firmy lepsze niż pierwsze. Liczymy, że dynamiczny wzrost sprzedaży telefonów pod marką myPhone przełoży się na wyniki spółki. Gra zacznie się już pod czwarty kwartał, który jest najlepszym okresem w roku, jeśli chodzi o sprzedaż komórek. Dodatkowo spółka otrzymała certyfikat jakości M+T dla sprzedawanych pod własną marką tonerów do drukarek, co może mieć wpływ na pozycję spółki w procedurach przetargowych.

Impexmetal

Kontynuacja wzrostu cen podstawowych surowców (miedź, aluminium, cynk i ołów) będzie miała pozytywny wpływ na przychody. Spółce sprzyjać będzie także wzrost kursu złotego do euro i dolara. Część spółek z grupy będzie także korzystać na poprawie sytuacji na rynku motoryzacyjnym.

Krzysztof Pado, Krzysztof Zarychta, analitycy BDM: KGHM, Koelner, Police

Koelner

Spodziewamy się podtrzymania pozytywnych tendencji w grupie, widocznych od drugiego kwartału tego roku, co powinno zaowocować poprawą wyników w trzecim kwartale, który dodatkowo jest najlepszy sezonowo. Szczególnie dobrze zaczyna radzić sobie Łańcucka Fabryka Śrub z większym wykorzystaniem mocy produkcyjnych. Kończy się także restrukturyzacja w operującym na rynku brytyjskim Rawlplug.

KGHM

Liczymy na znacznie lepsze wyniki w trzecim kwartale w ujęciu rocznym. Spółce pomagają wciąż wysokie ceny miedzi (średnio w trzecim kwartale 2010 r. 7235 USD/t wobec kwartału 2009 r. 5855 USD/t, +24 proc. r/r) oraz słaby złoty w relacji do dolara (+6% r/r). Zwracamy także uwagę na hossę na rynku metali szlachetnych, które odpowiadają za około 15 proc. przychodów spółki. Srebro w ujęciu r/r odnotowało wzrost wartości o blisko 30 proc., do 19 USD/oz, a złoto o 28 proc., do 1226 USD/oz.

Police

Choć spółka zanotowała w pierwszym półroczu stratę operacyjną i netto, była ona dużo niższa niż w ubiegłym roku. Spodziewamy się dalszej poprawy wyników Polic w trzecim kwartale, dzięki rosnącym cenom nawozów wieloskładnikowych (średnia cena DAP w trzecim kwartale to 490 USD/t, +62 proc. r/r), relatywnie tanim surowcom (siarka, sól potasowa) oraz postępującej restrukturyzacji spółki (redukcja zatrudnienia i wychodzenie z inwestycji).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy