Giełdowy poślizg górniczego zaplecza

Maria Trepińska
opublikowano: 03-01-2006, 00:00

Famur miał wejść na GPW w pierwszym kwartale tego roku. Spółka nie ma nawet prospektu. Ma natomiast plany przejęć.

Grupa Famur, w której skład wchodzą trzy fabryki tzw. zaplecza węglowego, zapowiadała debiut giełdowy w pierwszym kwartale 2006 r. Już wiadomo, że plany nie zostaną zrealizowane. Spółka nie przygotowała nawet prospektu emisyjnego. Tymczasem pod koniec kwietnia 2005 r. walne Famuru zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego z 4,3 do 5,3 mln zł w drodze publicznej emisji akcji serii B z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy oraz o wprowadzeniu akcji serii A do publicznego obrotu.

— Nie będziemy śpieszyć się z wejściem na giełdę — mówi Waldemar Łaski, prezes Famuru.

Nie chciał ani podać kolejnych terminów, ani powodów poślizgu.

Tajemnicze plany

We wrześniu 2005 r. zarząd Famuru zapowiadał, że spółka zamierza uzyskać z GPW około 100 mln zł na kolejne akwizycje w branży węglowej. W planach było m.in. przejęcie giełdowego Kopeksu. Ostatecznie specjalizująca się w eksporcie maszyn i urządzeń górniczych spółka padnie łupem Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych (ZZM).

Prezes Łaski nie ukrywa, że Famur szuka możliwości przejęcia kolejnego zakładu, ale nie chce ujawnić konkretnych informacji. Dopiero pod koniec stycznia rada nadzorcza spółki ma zapoznać się z planami na 2006 r. oraz wstępnymi wynikami za ubiegły rok.

— W ubiegłym roku wyniki spółki się poprawiły — mówi enigmatycznie Waldemar Łaski.

W pierwszym półroczu grupa Famur wypracowała 119,8 mln zł przychodów, a zysk netto wyniósł 26,5 mln zł. Akcjonariuszami grupy Famur są prywatne spółki Polaris, Lodus i Chemia Wrocław.

Górnicze trio

Obecnie na górniczym rynku działają trzy duże prywatne grupy firm zaplecza. Jedną tworzą Famur, Fazos, Nowomag, drugą — ZZM, Kopex, Wamag, Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, a trzecią — grupa Gwarant, kontrolowana przez Rafała Szlązaka, syna wiceministra gospodarki w rządzie AWS. Zdaniem analityków, mają one dość dobre perspektywy ze względu na inwestycje w górnictwie, realizowane m.in. przez Kompanię Węglową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdowy poślizg górniczego zaplecza