Giełdy akcji nie zamierzają przerywać korzystnej tendencji

Tadeusz Stasiuk
12-10-2001, 00:00

Giełdy akcji nie zamierzają przerywać korzystnej tendencji

Tym razem eksperci mieli rację. Zgodnie z ich przewidywaniami, europejskie parkiety rozpoczęły wczorajsze notowania silnymi zwyżkami. Tym samym poszły śladem amerykańskich giełd, które dzień wcześniej zakończyły sesje znaczącymi wzrostami indeksów. Główny barometr nowojorskiej Wall Street, indeks Dow Jones zyskał w środę 2,08 proc. Jeszcze lepiej zaprezentował się wskaźnik Nasdaq Composite, który podskoczył aż o 3,57 proc. Dzięki tej aprecjacji indeksy amerykańskich rynków zdołały już niemal w całości odrobić straty poniesione po tragicznym wtorku — 11 września.

Podobnie jak w poprzednich dniach motorami wzrostów były spółki reprezentujące sektor zaawansowanych technologii. Na Starym Kontynencie indeksy ciągnęła głównie Nokia, która w czwartek zaprezentowała prawie że multimedialny model telefonu komórkowego. Cena akcji fińskiego producenta rosła okresowo nawet powyżej 5,5 proc. Konkurent z Francji, Alcatel starał się dotrzymać kroku liderowi, zyskując o zaledwie 1 proc. mniej. Rosły jednak nie tylko walory wytwórców sprzętu telekomunikacyjnego, sympatią inwestorów cieszyły się też papiery operatorów internetowych. Jeden z największych europejskich providerów — niemiecki T-Online — ostro zwyżkował na giełdzie we Frankfurcie, podnosząc wycenę swoich papierów o ponad 5 proc. Wzrost zainteresowania przedstawicielami tej branży jest nieco zaskakujący zważywszy na to, że jeden z potentatów, Yahoo! podał mało budującą informację o stracie za III kwartał. Być może graczy uspokoiła jednak zapowiedź realizacji tegorocznych prognoz.

Analizując ostatnie wydarzenia na rynkach akcji można dojść do przekonania, że obecna minihossa obejmuje niemal cały rynek. Trudno znaleźć jest bowiem sektory, które jednoznacznie wyróżniałyby się na minus. W każdej niemal branży dzieje się coś na tyle ciekawego, że determinuje wzrost wyceny poszczególnych walorów. Przykłady można mnożyć, jak chociażby casus szwajcarskiego koncernu farmaceutycznego Novartis. Dzięki systematycznemu zwiększaniu przychodów spółka ma szansę osiągnąć w tym roku rekordowe wyniki.

Nieco zamieszania na rynek wprowadziła negatywna w swoim wydźwięku decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który wbrew prognozom nie zredukował stóp procentowych. Nie zatrzymała ona jednak aprecjacji rynku.

Przed uruchomieniem sesji w USA analitycy liczyli na kontynuację dobrej passy, twierdząc, że seria nadspodziewanie dobrych wyników kwartalnych pozwoli utrzymać dobre nastroje inwestorów. Tak też w istocie było. O ile jednak sesja na Wall Street zaczęła się niemrawo (+0,2 proc.), o tyle na Nasdaq od startu dominowały silne zwyżki rzędu co najmniej 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy akcji nie zamierzają przerywać korzystnej tendencji