Giełdy azjatyckie zakończyły sesje spadkami

Marek Druś
opublikowano: 08-05-2001, 09:52

Na giełdach azjatyckich nastroje uległy wyraźnemu pogorszeniu. Miał w tym udział słaby wynik wczorajszej sesji w USA, a przede wszystkim zapowiedź opóźnienia działań uzdrawiających japoński sektor finansowy.

Przecena na giełdzie w Tokio nastąpiła po trwających przez ostatnie sesje wzrostach, które wyniosły wartość indeksu Nikkei do najwyższego poziomu od grudnia zeszłego roku. Największy udział zarówno w ostatnich zwyżkach, jak i dzisiejszym spadku, miały informacje na temat realizacji planu poprawy sytuacji gospodarczej przez nową ekipę rządzącą.

O ile inwestorzy z optymizmem przyjęli deklaracje nowego premiera, o tyle zareagowali wyprzedażą papierów na wieść o możliwym opóźnieniu działań rządu mogących poprawić sytuację giełdy. Rządowy fundusz, który miał zająć się inwestycjami na rynku kapitałowym, raczej nie zostanie ustanowiony na sesji parlamentu, kończącej się 29 czerwca – poinformował jeden z wysokich funkcjonariuszy partii rządzącej. Oznacza to, że kolejnym terminem może być wrzesień.

Inwestorzy zareagowali na tą wiadomość wyprzedażą papierów. W dół poszła cena m.in. największego banku świata Mizuho Holdings. Staniały również udziały największego lokalnego operatora sieci komórkowej, NTT DoCoMo. W tym przypadku do wyprzedaży papierów spółki przyczyniła się zapowiedź obniżenia opłat przez klientów sieci.

Na giełdzie w Hongkongu spadek indeksu Hang Seng był niewielki i wyniósł ok. 0,2 proc. Staniały przede wszystkim akcje spółek finansowych, m.in. największego banku HSBC. Staniały również akcje kontrolowanego przez HSBC Hang Seng Bank. Zdaniem analityków, odwrót od spółek sektora związany jest z kiepskimi notowaniami amerykańskich przedstawicieli branży, szczególnie J.P Morgan, którego papiery otrzymały ostatnio rekomendację sprzedaży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy azjatyckie zakończyły sesje spadkami