Giełdy chcą więcej pracy, by rosnąć

Kamil Koprowicz
opublikowano: 01-04-2012, 21:00

Duży wpływ na giełdy będzie miał raport o zmianie zatrudnienia w USA. Ważne będą również komunikaty banków centralnych

W ubiegłym tygodniu indeks WIG20 mocno się wahał. Poniedziałek i wtorek upłynął na lekkich zwyżkach ;po wypowiedzi Bena Bernankego, szefa Fedu, dotyczącej gospodarki USA. W środku tygodnia nastroje inwestorów popsuło oczekiwanie na plan hiszpańskiego budżetu i komunikat agencji S&P.Na ostatniej sesji kwartału było już zielono.

W tym tygodniu rynek będzie czekał na dane z USA. Po drodze niepokój mogą wprowadzić komunikaty o sytuacji peryferyjnych krajów strefy euro. Trudno przewidzieć jak rynek zareaguje na protokół amerykańskiej komisji FOMC.

PMI już nie wzruszy

Ostateczne wyniki indeksów PMI dla przemysłu nie powinny mieć już większego wpływu na rynek. Wstępne dane mocno rozczarowały. Wskaźniki nastrojów w przemyśle Francji, Niemiec i całej strefy euro zanotowały spadki o kilka punktów.

— Chyba że dane będą znacząco różnić się w stosunku do oczekiwań — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Większe znaczenie będzie miał wynik amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu. Po kilku miesiącach wzrostu wynik w marcu rozczarował rynek. Jednak wartość ISM nadal znajduje się powyżej granicy 50 pkt, co oznacza wzrost aktywności w amerykańskim przemyśle.

Rynek oczekuje lekkiego umocnienia indeksu ISM do 53,5 pkt. We wtorek wieczorem opublikowany zostanie protokół z posiedzenia amerykańskiego FOMC (Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku).

Rynek będzie oczekiwał podpowiedzi Bena Bernankego czy są jeszcze jakieś szanse na operację QE3. Każda sugestia szefa Fedu może zmienić bieg indeksów i głównych par walut. — Po ostatnim posiedzeniu presja na politykę informacyjną Fedu wzrasta. Pojawiały się głosy m.in. o selektywnym wykupie długoterminowych obligacji i kontynuacji operacji Twist — mówi Marcin Niedźwiecki.

Zatrudnienie najważniejsze

Najważniejszy w środę będzie popołudniowy raport ADP, dotyczący zmiany zatrudnienia w USA. Ostatnia publikacja została dobrze odebrana przez rynek, zmiana zatrudnienia w marcu była wyższa od oczekiwań i wyniosła 216 tys. osób.

— Zmiana zatrudnienia i stopa bezrobocia powinny być stabilne lub lekko się poprawić. Od dłuższego czasu obserwujemy ożywienie amerykańskiej gospodarki. Pozytywny przekaz zza oceanu zostanie utrzymany w krótkim terminie — mówi Mirosław Budzicki, analityk PKO BP.

Tego samego dnia Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Zmian nie będzie, ale wpływ na przebieg sesji może mieć komunikat po decyzji EBC. — Po aktywnej postawie w ostatnich miesiącach bank centralny skoncentruje się na monitorowaniu wpływu operacji LTRO na rynek — mówi Mirosław Budzicki. Również w środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Szanse na podniesienie stóp są niewielkie.

Rynek pracy może pomóc

W czwartek rynek będzie już czekał na dane z rynku pracy USA (stopa bezrobocia, zmiana zatrudnienia). Wstępną podpowiedzią będzie cotygodniowa liczba nowych bezrobotnych. To będzie najważniejszy dzień tygodnia. W Wielki Piątek giełdy nie pracują. Na podstawie czwartkowych danych inwestorzy podejmą decyzję, czy pozostać z akcjami na święta.

Szczególnie polscy, bo u nas przerwa w handlu potrwa aż do wtorku. Ameryka wraca do gry w poniedziałek. Dlatego bardzo ważne będą też piątkowe dane z rynku pracy w USA. Analitycy i ekonomiści nie oczekują zmian w przypadku stopy bezrobocia w USA — średnie prognozy wynoszą 8,3 proc. Rynek spodziewa się natomiast lekkiego wzrostu zmiany zatrudnienia. Amerykańscy inwestorzy zareagują na te informacje już w poniedziałek. Ruch będzie też na kontraktach terminowych i rynku forex.

Kalendarium

Poniedziałek

Niemcy — finalne wyniki indeksów PMI dla przemysłu

Tylko duże różnice w stosunku do wstępnych wartości indeksów będą miały wpływ na rynek.

USA — indeks ISM dla przemysłu

Przemysł USA jest w lepszej formie niż europejski. Wynik indeksu ISM będzie ważny w kontekście wysokich cen ropy.

Wtorek

Protokół z posiedzenia FOMC

Nadzieja na dalsze luzowanie polityki pieniężnej Fedu będzie zwiększała wagę wtorkowego protokołu.

Środa

USA — raport ADP

Raport podpowie, czego oczekiwać po piątkowych danych z rynku pracy. Wynik dużo lepszy od prognoz może wywołać falę zwyżek.

Europa — decyzja EBC w sprawie stóp procentowych

Tym razem rynek czeka podsumowanie operacji LRO.

Polska — decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Stopy się nie zmienią, ale władze monetarne są zaniepokojone wysoką inflacją. Poczekają na kolejne dane.

Czwartek

USA — wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Inwestorzy potraktują te informacje jako wstęp do piątkowych danych z rynku pracy. Mogą zacząć rozgrywkę już w czwartek.

Piątek

USA — dane z rynku pracy

Stopa bezrobocia w okolicach 8,3 proc. powinna zadowolić rynek. Analitycy i ekonomiści prognozują zmianę zatrudnienia do 230 tys. w sektorze pozarolniczym i 235 tys. w sektorze prywatnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy chcą więcej pracy, by rosnąć