Giełdy czekają na doniesienia z frontu USA-Chiny

  • PAP
opublikowano: 11-09-2018, 10:17

Giełdy w zachodniej Europie we wtorek są na małych plusach. Na rynkach oczekiwanie na dalszy rozwój wypadków na froncie USA-Chiny. Tymczasem deal dotyczący Brexitu jest realistyczny - podają maklerzy.

Na zachodnich giełdach zyskują akcje spółek energetycznych, tanieją walory firm wydobywczych.

Na perspektywy na rynkach globalnych akcji w dalszym ciągu rzutują tarcia handlowe - inwestorzy przygotowują się do kolejnego kroku w sporze USA-Chiny.

"Na rynkach oczekuje się, że w tym tygodniu Biały Dom ogłosi dodatkowe cła na chiński import o wartości 200 mld dolarów i zaproponuje jeszcze inne cła" - piszą w nocie analitycy Goldman Sachs.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w ub. tygodniu, że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin, o wartości 267 mld USD. Wcześniej Trump groził obłożeniem karnymi cłami towarów importowanych z Chin o wartości 200 mld USD.

Tymczasem główny negocjator Unii Europejskiej w sprawie Brexitu - Michel Barnier - ocenił, że umowa w sprawie Brexitu jest "realistyczna" i "możliwa" w ciągu 8 tygodni.

W poniedziałek "Financial Times" napisał, że państwa członkowskie UE przygotowują się do przekazania Barnierowi nowych instrukcji, które miałyby dać ustępstwa W. Brytanii i pomóc w osiągnięciu porozumienia między stronami.

"FT" podał, że dyskusja na ten temat zostanie przeprowadzona podczas wrześniowego nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w austriackim Salzburgu, a ewentualne decyzje byłyby wówczas zatwierdzone na zaplanowanym na 18 października spotkaniu w Brukseli.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,3 proc. do 1,1632 USD. Japoński jen traci 0,3 proc. do 111,48 za dolara USA. Południowoafrykanski rand drożeje o 0,6 proc. do 15,0963 za USD - najwyżej od ponad tygodnia.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pkt. bazowe di 2,95 proc. - najwyżej od niemal 5 tygodni.

Ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,3 proc. do 67,74 USD za baryłkę.

Miedź na LME w Londynie zyskuje 0,3 proc. do 5.928,50 USD za tonę.

O 10.30 inwestorzy poznają dane z brytyjskiego rynku pracy w VII, a o 11.00 wskaźnik ZEW w Niemczech we IX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu