Giełdy Dalekiego Wschodu czekają na wyniki Intela

Paweł Kubisiak
15-07-2003, 09:30

Wtorkowe notowania na głównych parkietach azjatyckich giełd zakończyły się niewielkimi spadkami indeksów. Japoński indeks Nikkei potaniał o 0,05 proc., w Hong Kongu indeks Hang Seng stracił 0,11 proc., a w Singapurze Straits Times spadł o 0,17 proc. Na początku notowań indeksy notowały niewielkie zwyżki, jednak w miarę upływu notowań na parkietach uwidaczniało się oczekiwanie na dzisiejszą publikację wyników producenta mikroprocesorów - Intela. Amerykański koncern jest wyznacznikiem koniunktury w sektorze IT, od której uzależnione są azjatyckie spółki technologiczne

Mimo niewielkich spadków głównych indeksów, duży popyt towarzyszył spółkom produkującym mikroprocesory. Wzrosty akcji w tym sektorze wywołały prognozy SEMI (Semiconductor Equipment and Materials International), przewidujące, że w tym roku sprzedaż producentów chipów wzrośnie o 4 proc. do 20,5 mld dolarów, po 60 proc. spadku w latach 2001 - 2002. Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje Tokyo Electron, drugiego na świecie producenta sprzętu do wytwarzania chipów oraz papiery Advantest, czołowego producenta sprzętu do testowania chipów. W centrum uwagi znalazły się też akcje NEC, szóstego na świecie producenta chipów i Toshiby, trzeciej firmy w sektorze.

W Korei spadek indeksu Kospi wywołała wyprzedaż akcji Samsung Electronics. Największa spółka na giełdzie w Seulu zanotowała niewielką stratę po 38 proc. wzroście w ostatnich trzech miesiącach. W dół poszły też akcje największej spółki motoryzacyjnej w Korei - Hyundai Motor, która przez ostatnie trzy miesiące zyskała 28 proc. Blisko 4 proc. potaniały akcje LG Chem. Największa spółka chemiczna w Korei traci z powodu trwającego od 11 dni strajku, wywołującego dzienne straty na poziomie 8 mln dolarów.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Dalekiego Wschodu czekają na wyniki Intela