Giełdy europejskie są najmocniejsze od 16 miesięcy

19-01-2004, 11:24

Reuters: Europejskie giełdy wzrosły do najwyższego poziomu od 16 miesięcy dzięki dobrym wynikom niemieckiej firmy produkującej chipy, Infineon i nadziei, że księgowe niezgodności w grupie Adecco nie są tak duże, jak się początkowo spodziewano. Jednak obroty na rynku powinny być dziś mniejsze niż zwykle, ponieważ notowania na Wall Street będą zamknięte z powodu dnia Martina Luthera Kinga.

Indeks europejskiego sektora ubezpieczeń, wzrósł o 0,87 procent, osiągając najwyższy poziom w tym roku, ponieważ bank inwestycyjny, Credit Suisse First Boston podniósł rekomendację dla tego sektora z "poniżej rynek" do "tak jak rynek".

Notowania europejskiego sektora technologicznego również wzrosły po tym jak amerykański Nasdaq Composite zwyżkował o 1,5 procent osiągając najwyższą wartość od dwóch i pół roku. Akcje Infineonu umocniły się natomiast o trzy procent, gdyż spółka poinformowała, że ubiegły kwartał zamknęła na plusie i zanotowała lepszy od oczekiwań zysk netto i operacyjny. Drugi co do wielkości wytwórca chipów w Europie zapowiedział też, że szuka partnera do inwestycji w produkcję światłowodów.

Natomiast szwajcarska gazeta SonntagsZeitung napisała, że firma pośrednictwa pracy tymczasowej, Adecco odkryła niezgodności w swoich księgach finansowych na sumę 40-50 milionów euro, ale audytorzy grupy nie znaleźli na razie żadnych przypadków oszustwa finansowego. Z kolei inny szwajcarski dziennik, NZZ am Sonntag napisał w niedzielę, że skala nieprawidłowości finansowych w Adecco - które spowodowały opóźnienie publikacji wyników za rok 2003 - nie jest aż tak duża jak się pierwotnie obawiano i nie przekroczy "niskiej dwucyfrowej liczby w milionach". Akcje szwajcarskiej grupy wzrosły o 3,7 procent.

Do godziny 11.00 indeks FTSE Eurotop 300 wrósł o 0,41 procent, a indeks EuroStoxx 50 zyskał 0,56 procent.

Notowania holenderskiego producenta kopiarek i drukarek Oce umocniły się zaś o ponad 11,5 procent w związku z osiągnięciem przez niego lepszego od przewidywanego zysku netto w wysokości 82,1 miliona euro w 2003 roku i przychodów o wartości 2,77 miliarda euro. Grupa poinformowała, że jeszcze jest za wcześnie aby stwierdzić czy ten pozytywny trend się utrzyma.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy europejskie są najmocniejsze od 16 miesięcy