Giełdy Europy rozpoczęły tydzień od spadków

Przemek Barankiewicz
02-09-2002, 11:53

Słabe dane makroekonomiczne i piątkowe spadki na giełdach w USA przyczyniły się do przeceny na europejskich parkietach. Wyjątkowo słabe są spółki z sektora ubezpieczeniowego i farmaceutycznego.

Początek sesji sugerował, że poniedziałkowe notowania będą miały spokojny przebieg. Niestety, indeks PMI (aktywności produkcyjnego sektora gospodarki) spadł w Eurolandzie do 50,8, a w samych Niemczech nawet poniżej 50 punktów. Pogorszyło to nastroje, a najsłabsza jest właśnie giełda we Frankfurcie.

Po obniżce rekomendacji dla sektora ubezpieczeniowego przez bank Morgan Stanley, ubezpieczycieli spotyka głęboka przecena. Najsłabszy jest Zurich Financial Services. Szwajcarski Neue Zeitung am Sonntag doniósł, że trzeci ubezpieczyciel świata może ogłosić emisję akcji o wartości 2,5 mld USD. Spada także kurs francuskiej Axy, która po sesji publikuje wyniki finansowe.

Przecenę wśród farmaceutów wywołał Sanofi-Synthelabo. Francuska firma oczekuje spowolnienia sprzedaży w II półroczu. Spadkami zareagowali konkurencyjni: Aventis, Novartis i Bayer.

Londyńska giełda źle przyjęła plany przejęcia SFR, francuskiego operatora komórkowego kontrolowanego przez Vivendi Universal. przez Vodafone. Akcje tego ostatniego tracą 3 proc., bo 8 mld GBP, o jakich informuje Financial Times, to spory wydatek – nawet dla największego operatora telefonii mobilnej na świecie.

Już do końca dnia europejskie rynki będą musiały sobie radzić same. Z powodu święta zamknięte są bowiem rynki w USA.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy rozpoczęły tydzień od spadków