Giełdy Europy zwyżkują, rosną niemieckie banki

opublikowano: 26-11-2003, 11:31

Reuters: Sektor finansowy przyczynił się do wzrostów europejskich giełd podczas porannego handlu w Europie, ponieważ dobre wyniki podała spółka reasekuracyjna Hannover Re. Umocniły się też notowania niemieckich banków z powodu spekulacji o ewentualnym przejęciu. Inwestorzy liczą też na publikację kolejnej serii dobrych danych zza oceanu.

Dziś w USA opublikowane zostaną dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zamówieniach na dobra trwałe, dochodach i wydatkach osobistych oraz koniunkturze w jednym z największych okręgów przemysłowych USA (Chicago PMI).

"Nastroje na rynku są ogólnie w porządku. Jeżeli dane będą nadal dobre, rynki powinny jeszcze pójść do góry" - powiedział Peter Luedke z banku Merck Finck w Monachium.

Do godziny 11.19 indeks Eurotop 300 zyskał 0,55 procent, a Eurotop 50 wzrósł o 0,77 procent. Umocniły się akcje "wielkiej trójki" niemieckich banków - Deutsche Banku, HVB Group oraz Commerzbanku. Powodem były pojawiające się ostatnio w prasie spekulacje o ewentualnych fuzjach w sektorze. W środę dziennik Financial Times napisał, powołując się na osobę z frankfurckich kręgów bankowych, że niemiecki rząd zapewnił amerykańskie banki, rozważające potencjalne zakupy w Niemczech, że nie zamierza przeciwstawiać się przejęciom krajowych instytucji finansowych. Natomiast na początku tygodnia tygodnik Der Spiegel informował, że niemiecki minister finansów wezwał lokalne banki do konsolidacji, ponieważ w przeciwnym razie może grozić im przejęcie przez zagraniczych graczy. Rząd zaprzeczył tym doniesieniom.

"Wszystko wskazuje na to, że istnieje zainteresowanie niemieckimi bankam, a przejęcia są możliwe" - powiedział Luedke.

Zniżkowały natomiast akcje holenderskiej sieci handlowej - Ahold, która podała dziś szczegóły wartej trzy miliary euro emisji akcji z prawem poboru i poinformowała, że jej zysk operacyjny spadł w trzecim kwartale o 66 procent. Traciła też szwajcarska spółka farmaceutyczna Roche, która podała dziś, że wyniki testów jej nowego leku na raka - Avastin nie były tak dobre jak oczekiwano.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy zwyżkują, rosną niemieckie banki