Giełdy odrabiają straty

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-07-2006, 00:00

Po pięciu spadkowych sesjach z kolei w środę poprawiły się nastroje na największych europejskich giełdach. W głównej mierze było to zasługą dobrych rezultatów kilku czołowych spółek. Zmiana trendu to również wynik zaskakująco udanego finiszu wtorkowej sesji w USA i korekty na rynku paliwowym.

Od tegorocznego szczytu z 9 maja wartość paneuropejskiego indeksu Stoxx 600 zmniejszyła się o 9,5 proc. Ostatnie przeceny to skutek obaw związanych z rosnącym kosztem długu i podążających w tym samym kierunku kosztów paliw i energii. Oba czynniki nie tylko mogą spowolnić światową gospodarkę, ale także znacząco zmniejszyć zyski spółek. Dlatego wyniki finansowe, prezentowane obecnie za miniony kwartał, są czynnikiem w istotny sposób wpływającym na kursy akcji poszczególnych emitentów. Sytuacja na parkietach będzie też jednak w dużej mierze uzależniona od środowo-czwartkowego maratonu wystąpień Bena Bernanke, szefa Fed.

W górę idą notowania ASML, holenderskiego wytwórcy maszyn do produkcji chipów, oraz koncernu stalowego ThyssenKrupp. W obu przypadkach można mówić o sporej niespodziance co do rezultatów drugiego kwartału. Dodatkowo niemiecki gigant podniósł o 25 proc. tegoroczną prognozę zysku.

Cieszyć się też mogą posiadacze akcji fińskiej Nokii. Analitycy Lehman Bros. podnieśli do poziomu „przeważaj” rekomendację dla walorów największego światowego producenta telefonów komórkowych.

Po mieszanym otwarciu giełdy za oceanami w pierwszej fazie notowań zgodnie ruszyły do góry. Nie najlepsze dane makro sugerowałyby zupełnie odwrotny ruch. W USA odnotowano bowiem zarówno spadek nowych inwestycji budowlanych, jak też i to, że inflacja CPI okazała się wyższa od prognozowanej. Sytuację nieco uratowała stabilna inflacja bazowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy odrabiają straty