Giełdy pogłębiają minima

Sebastian Gawłowski
25-07-2002, 00:00

Eksport Japonii w czerwcu spadł po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Podobnie było w Singapurze oraz na Tajwanie. Kursy eksporterów w środę traciły więc najwięcej. W Tokio spadała wycena Sony, Creative Technology i Venture Corp. W Seulu tracili udziałowcy Samsung Electronics. W dół poszły wyceny Hondy, Hyundaia, Nissana i Toyoty.

Indeks Hang Seng spadł najniżej od dziewięciu miesięcy. Bank HSBC sporo tracił, co jest efektem wtorkowej wyprzedaży papierów banków na całym świecie.

Giełdy europejskie handlowały pod dyktando pesymistycznych prognoz Siemensa i spadały czwartą sesję z rzędu. Główne indeksy pogłębiły kilkuletnie minima. W trakcie sesji londyński FTSE zanotował najniższy poziom od sierpnia 1996 roku, spadając poniżej 3,6 tys. pkt. Wartość CAC 40 w Paryżu obniżyła się poniżej psychologicznego wsparcia na wysokości 3 tys. punktów. Spadkom przewodziła branża finansowa. Inwestorzy wyprzedawali papiery przedstawicieli sektora, obawiając się, że topniejąca wycena akcji spółek wpłynie na wyniki instytucji. Zurich Financial Services stracił w trakcie handlu 20 proc. po tym, jak konkurencyjny Prudential zapowiedział, że bessa na rynkach akcji wpłynie negatywnie na jego wyniki.

Spadki na Wall Street były w pierwszych godzinach handlu zdecydowanie mniejsze niż w Europie, w czym niewątpliwie pomogły spekulacje na temat szybkiego cięcia stóp przez Fed. Nadal zniżkowały papiery Citigroup i J. P. Morgan, które od poniedziałkowego zamknięcia straciły już ponad 20 proc. Nastrojów nie poprawiły słabe wyniki McDonald’s i DuPont, wchodzących w skład indeksu Dow Jones. O ponad 10 proc. spadł kurs AT&T Wireless, trzeciego operatora komórkowego w USA. Zyski spółki spadły w II kwartale o połowę. Telekom obniżył jednocześnie prognozy swego wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy pogłębiają minima