Giełdy rozpoczynają tydzień od wzrostów, ale to nie oznacza rajdu

  • PAP
opublikowano: 11-02-2019, 10:10

Giełdy w zachodniej Europie rozpoczynają nowy tydzień od wzrostu indeksów, ale to jeszcze nie oznacza rajdu, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W Europie wskaźnik Stoxx 600 zwyżkuje, a w nim wszystkie sektory.

Inwestorzy koncentrują się na perspektywach porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer i sekretarz skarbu Steven Mnuchin w tym tygodniu - w czwartek i piątek - spotkają się w Pekinie z urzędnikami z Chin, by dyskutować o relacjach handlowych.

Strony mają czas do 1 marca - wtedy przypada ostateczny termin, do którego należałoby osiągnąć rozwiązanie w sprawie handlu pomiędzy USA i Chinami. W przeciwnym wypadku USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że nie spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem przed 1 marca.

Analitycy wskazują, że brak porozumienia USA-Chiny albo "plecenie banialuków", że obie strony rozmawiają, to największa niepewność dla rynków do końca I kwartału.

Dodają, że nastroje na rynkach mogą się mocniej osłabić w sytuacji najgorszego scenariusza - wprowadzenia dodatkowych i wyższych ceł i ostrzejszej retoryki obu stron.

Tymczasem w poniedziałek zaplanowano spotkanie brytyjskiego ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej Stephena Barclaya z głównym negocjatorem unijnym Michelem Barnierem w ramach prób przełamania impasu wokół umowy ws. Brexitu.

W ub. tygodniu brytyjska premier Theresa May ponownie wyraziła determinację, by wypracować zmiany w projekcie umowy wyjścia z Unii Europejskiej, podkreślając, że zauważyła po stronie unijnych liderów "wolę współpracy" w tym zakresie.

Zaś pod koniec tego tygodnia w USA możliwy jest kolejny shutdown - częściowe zamknięcie instytucji federalnych.

Amerykańska administracja - na mocy podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy z 26 stycznia - może działać do piątku - 15.02. Do tego czasu Demokraci, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów, Republikanie i Biały Dom muszą znaleźć rozwiązanie sporu dotyczącego finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Na rynku walutowym euro osłabia się o 0,05 proc. do 1,1320 USD. Japoński jen traci 0,2 proc. i jest wyceniany najniżej od ponad 6 tygodni.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pkt bazowy do 2,64 proc.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,9 proc. do 52,26 USD/b.

Miedź na LME tanieje o 1,1 proc. do 6.140,00 USD za tonę.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu