Giełdy USA i Europy Zachodniej spokojnie pożegnały tydzień

opublikowano: 28-11-2003, 20:31

Koniec tygodnia na zachodnich giełdach upłynął w sennej atmosferze. Na rynek nie trafiły żadne dane makro, a część inwestorów za oceanem przedłużyła sobie urlop po Święcie Dziękczynienia. Na skróconej o trzy godziny sesji przeważały minimalne wzrosty. Nieznacznym spadkiem zakończyły tydzień indeksy w Europie, którym zaszkodziło silne euro.

Amerykańskie giełdy rozpoczęły sesję niewielkimi spadkami. Dość szybko pojawił się jednak popyt, dzięki któremu główne indeksy z nawiązką odrobiły straty i utrzymały nieznaczne wzrosty do końca notowań. Dzień po Święcie Dziękczynienia nosi miano „czarnego piątku”. To ważne wydarzenie dla detalistów, bo rozpoczyna się sezon świątecznych zakupów. Tegoroczne mają być pokaźniejsze niż w poprzednich latach, co potwierdzi ożywienie największej gospodarki świata.

Wszystkie spółki z indeksu Dow Jones zanotowały zmiany nieprzekraczające 1 proc. O tyle spadła wycena papierów Johnson & Johnson. W „New York Times” pojawiła się informacja, że spółka przerwała badania lekiem na anemię w związku z niepożądanymi skutkami, jakie wywoływało jego stosowanie.

Po dwóch tygodniach spadków na Wall Street ostatni przyniósł jednak wzrosty (Nasdaq Composite zyskał nawet 3,5 proc.). W piątek ciekawiej było jednak w Europie. Tu rekordowo silne euro wobec dolara zmartwiło przede wszystkim eksporterów. Szczególnie słabi byli producenci aut na czele z BMW.

Najsłabszą spółką z 300 europejskich blue chipów był Ahold. Kurs detalisty spadł w ciągu dwóch sesji o 10 proc. W czwartek po raz pierwszy holenderskie akcje notowane były bez atrakcyjnego prawa poboru. Na dodatek analitycy z UBS obniżyli im rekomendację do „redukuj”.

Nadal silne są za to banki, które zyskują na fali spekulacji na temat fuzji. Ulubieńcem spekulantów jest Commerzbank. Gracze szybko zapomnieli o 2,3 mld EUR strat właściciela polskiego BRE Banku w III kwartale.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy USA i Europy Zachodniej spokojnie pożegnały tydzień