Giełdy w Ameryce odrabiały straty

opublikowano: 08-06-2007, 22:08

W piątek amerykańskie giełdy podjęły w końcu  próbę odbicia po kilkusesyjnej korekcie. I dokonały tego w spektakularny sposób. Trudno jednak po jednych wzrostowych notowaniach z przekonaniem mówić o "wyjściu z dołka". W dalszym ciągu bardziej prawdopodobne wydaje się pogłębianie ostatnich spadków, niż ustanawianie nowych rekordów. Ale parkiety, szczególnie te w USA, już nie raz potrafiły zaskoczyć. Ostatecznie zamykająca nerwowy tydzień sesja przyniosła wzrost indeksu DJ o 1,19 proc., zaś Nasdaq Composite zyskał 1,27 proc.

W zmianie niekorzystnego trendu pomogła stabilizacja na rynku papierów dłużnych. Ostatni wzrost Ich rentowności "skusił" wielu inwestorów do przeniesienie kapitałów na rynek bonów, który jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż rynki akcji.

Na parkiety dotarły dane o deficycie handlowym w kwietniu. Spadając do 58,8 mld USD okazał się nieco niższy od prognozowanego przez ekonomistów.

Z grona największych spółek, gracze z uwagą przyglądali się handlowi papierami McDonalds, podbijając ich wycenę. To zasługa informacji o globalnym wzroście przychodów restauracyjnego giganta w minionym miesiącu. Pomogły promocje związane z reklamą trzeciej części filmu animowanego Shrek, oraz popularności oferty posiłków śniadaniowych.

Silna zwyżką mogły także pochwalić się walory Alcoa -potentata aluminiowego, General Motors -największego na świecie koncernu motoryzacyjnego oraz konglomeratu Honeywell.

Dobre informacje zapewniły wzrost notowań National Semiconductor, producenta mikroprocesorów. Nie dość, że spadek kwartalnego zysku okazał się mniejszy niż szacowali to eksperci, to na dodatek spółka kusi inwestorów deklaracją programu skupu własnych akcji o wartości 2 mld USD.
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane