Giełdy w Azji mocno spadły śladem amerykańskich parkietów

14-03-2007, 07:55

Po bardzo nieudanych wtorkowych notowaniach na  amerykańskich giełdach, w środę silne spadki zdominowały handel na największych parkietach Dalekiego Wschodu.

Podobnie jak za oceanem, również w Azji, cieniem na rynkach akcji kładą się obawy o przyszłość spółek specjalizujących się w udzielaniu ryzykownych kredytów. Niepokoi też mocno sytuacja na rynku nieruchomości. Część inwestorów i analityków coraz mocniej sugeruje, że amerykańska gospodarka spowalnia, co negatywnie przekłada się na wyniki azjatyckich eksporterów.

Największy parkiet regionu, tokijska giełda, mierzona wskaźnikiem Nikkei 225 straciła aż 2,92 proc. Duże, sięgające sporo ponad 1 proc. spadki stały się też udziałem pozostałych dużych giełd tego regionu.

Japoński gigant motoryzacyjny Toyota Motor, tracił momentami ponad 3 proc. W minionym roku ponad 30 proc. przychodów spółki zrealizowane zostało na rynku północnoamerykańskim. Równie głęboka przeceną zaliczyła Honda.

Nie lepiej było w Seulu. Samsung Electronics, największy na świecie producent ciekłokrystalicznych paneli i największy południowokoreański eksporter, opadł o 2,5 proc., najmocniej od końca stycznia.

Graczy poruszyła informacja z Benq, tajwańskiego producenta akcesoriów elektronicznych (m.in. telefonów komórkowych). Dyrektor finansowy spółki stał się obiektem dochodzenia w sprawie "insider trading".

Pod kreska toczyły się również na Tajwanie kwotowania Taiwan Semiconductor Manufacturing.
W Singapurze tracił z kolei na wartości Charterem Semiconductor Manufacturing, dostawca chipów do konsoli gier video Xbox 360, który wprowadził na rynek Microsoft. W obu przypadkach zaciążyła mało ambitna prognoza Texas Instruments, amerykańskiego giganta sektora półprzewodników.
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Giełdy w Azji mocno spadły śladem amerykańskich parkietów