Giełdy w Azji ponownie pod kreską

opublikowano: 11-03-2020, 07:53

Po wtorkowym odbiciu, kolejny dzień na największych giełdach w Azji przyniósł powrót do spadkowej tendencji. Parkiet w Tokio kończył dzień spadkiem indeksu Nikkei 225 o 2,27 proc., podczas gdy chiński SCI zniżkował o 0,46 proc.

Ponowne spadki są wynikiem rozczarowania inwestorów, którzy czekali z nadzieją na prezentację nowych projektów stymulacyjnych przez amerykańską administrację. Do takowej nie doszło, i mimo sporych wzrostów na rynku kasowym Wall Street we wtorek, gracze w środę pozbywają się ryzykownych aktywów. Przecenę stymuluje również spadek kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd (co zapowiada ujemne otwarcie handlu na Wall Street) oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji i wzrost notowań złota. Te ostatnie dwa z wymienionych aktywów znów kuszą poczuciem tzw. bezpiecznej przystani.

Notowania akcji na giełdzie w Tokio
fot. Bloomberg

Drożeje natomiast ropa, która odrobiła już około połowy poniesionych w poniedziałek strat

Swoją wartość umacnia również jen, który kieruje się w stronę 100 za dolara, co poważnie podkopuje opłacalność japońskiego eksportu, ale podgrzewa spekulacje na temat ewentualnej interwencji Banku Japonii na rynku walutowym.

Na pozostałych liczących się giełdach w rejonie Azji i Pacyfiku, koreański indeks Kospi spadł o 3,1 proc. Wskaźnik Hang Seng w Hongkongu zniżkował o 0,9 proc., zaś indeks parkietu w Sydney kończył dzień 3,6 proc. stratą. Tym samym australijska giełda po ponad 20-proc. zjeździe od szczytu z 20 lutego weszła w rynek niedźwiedzia, dołączając do m.in. rynków akcji w Japonii, Brazylii czy Włoszech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane