Giełdy w Azji rosną po „zawieszeniu broni” między USA i Chinami

opublikowano: 03-12-2018, 06:22

Główne indeksy największych rynków akcji w Azji wyraźnie rosną po tym jak USA i Chiny ogłosiły wstrzymanie się na 90 dni od dalszego wprowadzania ceł, aby w spokoju prowadzić rozmowy handlowe.

W Tokio Nikkei rośnie o 1,3 proc., a Topix o 1,5 proc. Chiński Shanghai Composite rośnie o 2,9 proc., a CSI300 o 3,1 proc. W Seulu Kospi idzie w górę o 1,7 proc.,

Zobacz więcej

Vario Press/Forum

- Nie uważam, że rynek spodziewał się znaczącego postępu, to jest tymczasowy pokój – powiedział Masamichi Adachi, ekonomista JP Morgan w Japonii.  – Wielu ludzi obawiało się jednak dużo gorszego wyniku, a teraz odczuli ulgę – dodał.

USA od lipca nałożyły cła na chiński import wartości 250 mld USD, a Chiny odpowiedziały nałożeniem dodatkowych ceł na import z USA wartości 110 mld USD. Gdyby nie doszło do „zawieszenia broni” od nowego roku cła na chiński import wartości 200 mld USD wzrosłoby z 10 proc. do 25 proc.

- Nie należy ulegać myśleniu życzeniowemu, że zawarcie rozejmu zakończy wojnę handlową między dwoma największymi na świecie gospodarkami – ostrzegł Philip Wee, strateg DBS. – Dopiero zobaczymy, czy realny postęp zostanie osiągnięty podczas tego wąskiego okna czasowego przeznaczonego na rozwiązanie drażniących problemów, nie tylko dotyczących handlu, ale także własności intelektualnej – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu