Giełdy w Azji rosną pod dobrych wieściach z USA i w oczekiwaniu na nowe

opublikowano: 25-11-2003, 08:52

Na azjatyckich giełdach dominował we wtorek popyt. Wywołały go dobre wiadomości z USA, największego partnera handlowego regionu. Inwestorzy liczą na to, że największa gospodarka świata jest w stanie utrzymać wysokie tempo wzrostu. Mogą to potwierdzić najnowsze dane makro.

Wzrosty na Wall Street oraz umocnienie dolara spowodowały ożywienie popytu na azjatyckich giełdach. W Tokio Nikkei wzrósł o 1,1 proc., a Topix o 1,4 proc. Drożały głównie akcje eksporterów. Poza korzystnym dla nich spadkiem kursu jena za dobry sygnał przyjęto podniesienie przez ekonomistów prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego USA do 4,5 proc., najwyższego poziomu od 1984 roku. Wśród najmocniej drożejących spółek znalazł się TDK, jeden z największych na świecie producentów podzespołów twardych dysków, oraz Canon, trzeci na świecie producent cyfrowych aparatów fotograficznych.

Na giełdzie koreańskiej indeks Kospi wzrósł 1,9 proc. Popytem cieszyły się papiery Samsung Electronics, największego eksportera. W górę poszedł również kurs LG Electronics, który dwie trzecie sprzedaży generuje poza granicami kraju.

Wzrostem zakończyła notowania giełda tajwańska. Inwestorzy ruszyli na zakupy po wiadomości o rekordowym wzroście zamówień eksportowych w październiku. Wśród najchętniej kupowanych spółek znalazł się Taiwan Semiconductor, największy na świecie podwykonawca chipów, a także Hon Hai Precision, największy miejscowy producent elektroniki użytkowej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Azji rosną pod dobrych wieściach z USA i w oczekiwaniu na nowe