Giełdy w Azji rozpoczęły tydzień wyraźnymi spadkami

17-11-2003, 08:15

Azjatyckie giełdy fatalnie rozpoczęły tydzień. Na największych rynkach regionu dominowała podaż. Inwestorzy pozbywali się akcji eksporterów. Na giełdzie w Tokio indeks Nikkei po raz pierwszy od trzech miesięcy spadł poniżej 10000 pkt.

Spadki na azjatyckich giełdach są wynikiem rozczarowania, jakie wywołały gorsze niż oczekiwano dane makro w USA. Słabsze niż prognozowano wskaźniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wywołały obawy spowolnienia tempa wzrostu największej gospodarki świata.

Na giełdzie w Tokio poza danymi z USA nastroje inwestorów pogorszyły doniesienia o możliwych zamachach terrorystycznych. Al Kaida ma je jakoby przeprowadzić jeśli Japonia zdecyduje się na wysłanie wojsk do Iraku.

Wśród najmocniej przecenionych japońskich spółek znalazły się NEC, Matsushita Electric Industrial i Tokyo Electron, które znaczną cześć wyników generują na amerykańskim rynku. Spadły ceny akcji banków, m.in. Mizuho Financial Group i UFJ Holdings. Władze nakazały siedmiu największym przedstawicielom branży zwiększyć o prawie jedną trzecią rezerwy na złe długi największych kredytobiorców.

Na giełdzie koreańskiej branża finansowa również miała duży udział w wyraźnym spadku indeksy Kospi. J.P. Morgan Securities obniżył jej rekomendacje. Indywidualnie zrobił to w przypadku Kookmin Bank.

W Hongkongu Hang Seng spadł po raz piąty w ciągu ostatnich sześciu sesji. W dół poszła cena akcji Li & Fung, największego pośrednika w handlu tekstyliami między chińskimi producentami i amerykańskimi sieciami handlowymi.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Azji rozpoczęły tydzień wyraźnymi spadkami