Giełdy w Azji zaczęły tydzień na plusie

WST
20-10-2008, 08:20

Azjatyckie giełdy rozpoczęły nowy tydzień wzrostami indeksów. Wskaźnik Nikkei zyskał w Tokio na finiszu sesji 3,59 proc.

Wsparciem dla kupujących akcje okazała się informacja o zastrzyku gotówki jaki w system bankowy zamierza dokonać południowokoreański rząd. Chodzi o kwotę 30 mld USD. Dzięki odbiciu na rynku ropy zyskiwały walory spółek paliwowych, mających spory udział w giełdowych indeksach.

Szczególnym powodzeniem cieszyły się papiery czołowych w tym regionie świata instytucji finansowych. W Seulu silnie rosła wycena akcji Hana Financial, spółki kontrolującej czwarty pod względem wielkości bank w Południowej Korei.

Powody do zadowolenia mieli udziałowcy Bufon Financial Holding, który zyskiwał na wartości po informacji o chęci nabycia należącego jeszcze do ING Groep oddział ubezpieczeniowy na Tajwanie.

Drożejąca ropa pozytywnie przełożyła się na wzrost notowań BHP Billiton. Na rynku pojawiły się spekulacje, że kraje kartelu OPEC obniżą produkcję „czarnego złota”.

W Tokio popularne były papiery Nissana i Daihatsu. Analitycy UBS podnieśli rekomendację dla tych walorów do poziomu „kupuj” uzasadniając to ich atrakcyjnie niską wyceną.

W Tokio indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 3,59 procent. Drugi największy tokijski indeks Topix zyskał 3,70 proc.

W Seulu wartość KOSPI wzrosła w poniedziałek po raz pierwszy od czterech dni - o ponad dwa procent. W Hongkongu wartość indeksu Hang Seng na zamknięciu była wyższa o 4,3 procent.

Wzrastała też wartość akcji na giełdzie australijskiej. W Sydney indeks S&P/ASX 200 na zamknięciu zyskał aż 4,32 procent.

Spadek - o ok. jeden procent - notowano natomiast na giełdzie w Szanghaju, co analitycy wiążą z komunikatem rządu ws. spowolnienia tempa rozwoju gospodarczego w trzecim kwartale. Prognozowano wzrost wartości chińskiego PKB o 9,9 procent - w ostatnim kwartale jednak wyniósł on 9 procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Azji zaczęły tydzień na plusie