Giełdy w Europie kończą dzień wzrostami

Marek Druś
26-04-2001, 18:23

Na giełdach w Europie panowały w czwartek mieszane nastroje. Przewaga była po stronie wzrostów, ale ich skala była dość umiarkowana.

W czwartek znaczne ruchy cen papierów związane były mniej z nastrojami panującymi wokół poszczególnych branż, a bardziej z informacjami dotyczącymi kondycji poszczególnych spółek.

Tak było m.in. w przypadku British Telecommunications, którego akcje mocno staniały po informacji o odejściu z firmy jej prezesa Iana Vallance’a. Na stanowisku ma go zastąpić od 1 maja Christopher Bland, który dotychczas kierował BBC.

Akcje francuskiej spółki telekomunikacyjnej Alcatel zdrożały po informacji o realizacji przez nią prognozowanych wyników pierwszego kwartału. Inwestorom nie przeszkodziło, że zyski spółki spadły w porównaniu rok do roku o blisko 20 proc. Pomogła natomiast wiadomość o tym, że Alcatel prawdopodobnie zrezygnuje z produkcji „komórek” i zajmie się sprzętem wykorzystywanym w budowie sieci światłowodowych. Częścią zmiany strategii spółki może być planowany przez Alcatela zakup oddziału Lucent Technologies, zajmującego się produkcją takich właśnie urządzeń.

Gorzej od poprzedników wypadły podczas dzisiejszej sesji udziały Siemensa. Akcje niemieckiej spółki mocno taniały na koniec sesji, do czego przyczyniły się informacje o startach, które Siemens poniósł na produkcji „komórek”. Nie pomogła im nawet wiadomość o planie ograniczenia kosztów ponoszonych przez spółkę, który ma polegać m.in. na zwolnieniu z pracy 3,5 tys. pracowników firmy.

Na giełdach w Paryżu i Frankfurcie nie najlepiej wypadły także France Telecom i Deutsche Telekom, których udziały od rozpoczęcia dzisiejszych notowań traciły na wartości.

Dzięki dobrym wynikom i zapowiedzi utrzymania rentowności w najbliższym czasie, na giełdzie w Londynie w górę poszły ceny udziałów dużych spółek software’owych: Logica i Autonomy. We Frankfucie rosła cena udziałów SAP, największego producenta oprogramowania na Starym Kontynencie.

Nieźle wypadły na europejskich giełdach także cieszące się popytem papiery producentów elektroniki, m.in. ARM Holdings, Thomson Multimedia czy Infineon Technologies.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Europie kończą dzień wzrostami