Giełdy w Europie kończą tydzień wzrostami

Marek Druś
opublikowano: 27-04-2001, 18:44

Giełdy europejskie zakończyły tydzień wzrostami, głównie za sprawą informacji o lepszych od oczekiwań wynikach gospodarki amerykańskiej.

Pierwsza część sesji nie należała do zbyt udanych. Niedobre wieści z Niemiec, gdzie poinformowano o redukcji prognozy tegorocznego tempa wzrostu gospodarczego, oraz z Wielkiej Brytanii, gdzie okazało się, że spowolnienie gospodarki w pierwszym kwartale jest większe niż oczekiwano, nie skłaniało inwestorów do otwierania pozycji.

Do tego na pogorszenie nastrojów miały wpływ także wiadomości o słabych wynikach dużych europejskich spółek: Bayera i Lufthansy. Obie poinformowały o pogorszeniu zysków w pierwszym kwartale, co spowodowało zwiększoną wyprzedaż ich akcji i znaczny spadek ich kursów.

Poprawa nastrojów nastąpiła po ogłoszeniu doskonałego wyniku wzrostu PKB w USA. W górę poszły ceny papierów spółek technologicznych, ostatnio szczególnie czułych na zmiany nastrojów i opinii dotyczących światowej koniunktury. Zdrożały m.in. udziały spółek Marconi i Vodafone Group. Zwyżkowała cena akcji Nokii, której znaczna część przychodów jest generowana na rynku amerykańskim.

Na giełdzie londyńskiej w górę poszła cena udziałów Unilevera, który poinformował o mniejszym niż oczekiwano spadku zysku w pierwszym kwartale. Zwyżkował również kurs akcji spółki Railtrack po tym, gdy poinformowano, że brytyjski rząd aktywnie wspomoże firmę w procesie restrukturyzacji.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu DAX liderami zwyżek były papiery spółek SAP i Deutsche Telekom oraz Allianz i Adidas-Salomon.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Europie kończą tydzień wzrostami