Giełdy w Europie kontynuują wzrosty

opublikowano: 14-02-2007, 12:57

Wzrost cen surowców, głownie metali, pozwolił największym europejskim giełdom na kontynuację serii wzrostów.

Wzrost cen surowców, głownie metali, pozwolił największym europejskim giełdom na kontynuację serii wzrostów.

Siła popytu nie jest jednak tak zauważalna jak we wtorek. Ograniczony jest również wolumen wymiany. Ostrożność inwestorów związana jest z wyczekiwaniem na popołudniowe wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed w amerykańskim Kongresie. Rynki oczekują jasnych sygnałów odnośnie przyszłej polityki monetarnej w USA.

Wzięciem cieszą się papiery spółek wydobywczych. Wśród nich brylują przede wszystkim walory Rio Tinto oraz Xstrata. Kurs akcji trzeciej i czwartej pod względem wielkości spółki z branży górniczej rośnie momentami ponad 2 proc.

Na giełdzie w Sztokholmie udany dzień maja posiadacze akcji Electroluxa. Producent sprzętu AGD zyskuje najmocniej od dekady, co zawdzięcza raportowi kwartalnemu. Firmie udało się bowiem powrócić na ścieżkę rentowności.

Silnym wzrostem mogą pochwalić się walory ASML, największego na Starym Kontynencie dostawcy specjalistycznych urządzeń do produkcji mikroprocesorów. Popyt zauważył również walory Infineon Technologies, niemieckiego producenta pamięci komputerowych. Popularność przedstawicieli sektora high tech jest następstwem bardzo dobrych wyników amerykańskiego potentata Applied Materials.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane