Giełdy w Europie łapią oddech po ubiegłotygodniowej wyprzedaży

  • PAP
opublikowano: 10-09-2018, 10:02

Giełdy w zachodniej Europie notują małe zmiany indeksów łapiąc oddech po ubiegłotygodniowej wyprzedaży. Zniżkuje indeks sztokholmskiej giełdy po niedzielnych wyborach parlamentarnych - podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Obawy o wojny handlowe i niepokój o zawirowania na rynkach wschodzących nadal mają wpływ na rynki akcji.

Sygnały z USA, że prezydent Donald Trump ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin - o wartości 267 mld USD - pojawiły się w chwili, gdy dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały solidny charakter tej części amerykańskiej gospodarki.

"Pozycjonowanie defensywne inwestorów w tej chwili jest nadal uzasadnione" - wskazuje Sean Fenton, dyrektor Tribeca Investment Partners.

"Jeśli chodzi o wymianę handlową USA-Chiny, to rynki miały nadzieję, że dojdziemy do takiego etapu, że będą pewne ustępstwa, a w rzeczywistości dochodzi do eskalacji konfliktu" - dodaje.

Zniżkuje indeks giełdy w Sztokholmie - w niedzielnych wyborach, po przeliczeniu 99 proc. głosów, zwycięża rządząca Szwecją Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (S) z wynikiem 28,4 proc. Trzecie miejsce osiąga antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci (SD), otrzymując 17,6 proc. głosów.

Jak wskazują eksperci teraz Szwecję mogą czekać tygodnie, jeśli nie miesiące, politycznego impasu ze względu na niejednoznaczne wyniki i bez wyraźnego kandydata do utworzenia nowego rządu.

"Oczekuje się, że wszelkie reakcje na rynkach będą przytłumione do czasu, aż zostanie utworzony nowy rząd i przedstawiony budżet" - mówi Martin Guri, szef strategii nordyckiej w Kepler Cheuvreux.

"Utworzenie nowego rządu w Szwecji może potrwać tygodnie, a w najgorszym wypadku - miesiące" - dodaje.

W poniedziałek na rynku walutowym euro jest wyceniana na poziomie 1,1550 USD, a japoński jen po 110,97 za dolara USA.

Turecka lira słabnie o 0,9 proc. do dolara USA, po zniżce w ub. tygodniu o 2 proc. PKB Turcji wzrósł w II kw. o 5,2 proc. rdr wobec szacunków analityków +5,3 proc.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 2,94 proc., po zwyżce o 7 pkt. bazowych.

Ropa naftowa na NYMEX zwyżkuje o 0,6 proc. do 68,12 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu