Giełdy w Europie lekko rosną, tracą linie lotnicze i producenci energii

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-03-2005, 16:09

Ropa znowu wywołała nerwowość na giełdach akcji. Jej niespodziewany wzrost powyżej poziomu 53 USD za baryłkę wzbudził obawy o koniunkturę ogólnoświatowej gospodarki. Beneficjentów wysokich cen jest zdecydowanie mniej, a koszty paliw już od dłuższego czasu kładą się cieniem na wyniki większości firm. Mimo słabego startu europejskie parkiety zdominowała lekka tendencja wzrostowa.

Ropa znowu wywołała nerwowość na giełdach akcji. Jej niespodziewany wzrost powyżej poziomu 53 USD za baryłkę wzbudził obawy o koniunkturę ogólnoświatowej gospodarki. Beneficjentów wysokich cen jest zdecydowanie mniej, a koszty paliw już od dłuższego czasu kładą się cieniem na wyniki większości firm. Mimo słabego startu europejskie parkiety zdominowała lekka tendencja wzrostowa.

Wśród poszkodowanych byli między innymi przewoźnicy lotniczy i spółki użyteczności publicznej. Oba sektory znalazły się w czwartek pod kreską.

Papiery Air France, największej europejskiej spółki lotniczej traciły ponad 1,5 proc. Jeszcze większa korekta dosięgła walory hiszpańskiego przewoźnika – Iberia Lineas Areas.

Tanieją walory producentów energii. RWE, trzeci na Starym Kontynencie dostawca energii i ciepła chudnie o ponad 1 proc. Rynek nadal dyskontuje informację spółki o oczekiwanym spowolnieniu wzrostu w tym roku, co ma wynikać z niedostosowania przez niemiecki rząd stawek opłat za usługi spółki do kosztów surowców jakie ona ponosi. Z kolei w przecenie hiszpańskiego Union Fenosa reprezentującego tą samą branżę pomogło obniżenie rekomendacji do „trzymaj” przez Deutsche Bank.

Udany dzień mają za to spółki farmaceutyczno. Okazało się, że sztandarowy lek koncernu AstraZeneca – Crestor – nie jest wcale tak niebezpieczny jak to wynikało wcześniej, stwierdziła amerykańska Komisja Leków i Żywności. W odpowiedzi kurs spółki rósł momentami blisko 5 proc. Nieco mniej zyskiwały papiery GlaxoSmithKline. CSFB podwyższył prognozę zysków spółki na ten rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane