Giełdy w Europie mogą zaliczyć ten tydzień jako najlepszy od końca 2016 r.

PAP
opublikowano: 02-11-2018, 09:46

Na giełdach w zachodniej Europie w piątek mocne wzrosty indeksów, a rynki w regionie mogą ten tydzień zaliczyć jako najlepszy do końca 2016 r. - podają maklerzy.

Informacje o możliwym porozumieniu USA-Chiny w sprawie handlu wspierają apetyt inwestorów na aktywa, w tym na akcje spółek wydobywczych i motoryzacyjnych, bo inwestorzy celebrują postęp w relacjach handlowych USA-Chiny.

Indeks Stoxx 600 zyskuje 1 proc., a ten tydzień może zakończyć ze wzrostem 4,2 proc.

Stoxx 600 Industrial Goods & Services zwyżkuje o 1,8 proc., a Stoxx 600 Basic Resources rośnie o 2,3 proc.

Akcje spółki wydobywczej Glencore drożeją o 3,3 proc., Daimler zyskuje 3,2 proc., Volkswagen na plusie o 4,8 proc., a Peugeot zyskuje 2,9 proc.

Walory IAG zwyżkują o 4,1 proc. po podwyższeniu długookresowych celów zysku.

Głównym czynnikiem niestabilności na rynkach w tym roku były relacje handlowe pomiędzy USA a Chinami. Teraz, kiedy na rynki docierają informacje o możliwym porozumieniu amerykańsko-chińskim inwestorzy przyjmują je z dużą ulgą.

Prezydent USA Donald Trump chce osiągnąć porozumienie w sprawie handlu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas spotkania grupy G 20 w Argentynie w tym miesiącu - poinformowały anonimowe źródła zbliżone do sprawy.

Trump zwrócił się już do urzędników swojej administracji, aby zaczęli opracowywać możliwe warunki tego porozumienia - wynika z informacji źródeł.

Nacisk na osiągnięcie ewentualnej umowy USA z Chinami wzrósł po czwartkowej rozmowie telefonicznej Trumpa z Xi. Prezydent USA napisał potem na Twitterze, że odbył "bardzo dobrą" rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Do zawarcia porozumienia w handlu USA-Chiny może dojść podczas szczytu państw G20 w Argentynie, który rozpocznie się 30 listopada.

"Wojna handlowa USA-Chiny była częściowo winna niedawnych mocnych spadków na giełdach akcji, surowców i metali, więc teraz wszelkie oznaki, że oba mocarstwa robią postęp, zachęcą inwestorów do podejmowania ryzyka i kupowania akcji na okazyjnych poziomach" - mówi Jasper Lawler, szef działu badań w London Capital Group.

Rosną rentowności globalnych obligacji, bo inwestorzy opuszczają "bezpieczne przystanie" i kierują na rynki akcji, kiedy obawy o wojnę handlową USA-Chiny mocno przygasły.

Najwięcej tracą w piątek obligacje skarbowe w Niemczech, USA i Australii.

"Wybuch optymizmu po rozmowie telefonicznej Xi-Trump złagodził jedną z obaw, które poważnie ciążyły na nastrojach w ostatnich tygodniach" - mówi Antoine Bouvet, strateg ds. stóp procentowych w Mizuho International.

Rentowność 10-letnich bundów wzrosła o 3 pkt. bazowe do 0,43 proc., jego australijskich odpowiedników - wzrosła o 5 pkt. bazowych, a amerykańskich UST zwyżkowała o 4 pkt. bazowe do 3,17 proc.

Na rynku paliw ropa na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,2 proc. do 63,54 USD za baryłkę.

Wkrótce nastąpi publikacja wskaźników PMI w przemyśle we Francji, Niemczech i strefie euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Giełdy w Europie mogą zaliczyć ten tydzień jako najlepszy od końca 2016 r.