Giełdy w Europie na minusach, inwestorzy analizują wyniki kwartalne

  • PAP
opublikowano: 17-01-2019, 09:43

Giełdy na Zachodzie są na początku czwartkowej sesji na minusach. Inwestorzy analizują wyniki kwartalne spółek. Z pola widzenia nie schodzi sytuacja w Wielkiej Brytanii i kwestie dotyczące relacji USA-Chiny, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,6 proc., po dwóch dniach wzrostów.

Akcje banku SocGen tanieją o 4 proc., po tym gdy spółka podała, że spodziewa się spadku przychodów w IV kw. o 20 proc. Ta informacja negatywnie wpływa też na notowania innych banków - BNP Paribas zniżkuje o 2,1 proc.

1,4 proc. traci wskaźnik Stoxx 600 Automobiles, po tym gdy przewodniczący Senackiej Komisji Finansowej Kongresu USA Chuck Grassley poinformował, że prezydent Donald Trump skłania się do nałożenia ceł na importowane samochody.

Akcje spółki Faurecia zniżkują o 2,3 proc., Daimler traci 1,9 proc., Valeo na minusie o 1,7 proc., Porsche zniżkuje o 1,6 proc., PSA Group i VW notują zniżki o 1,6 proc., a Continental traci 1,5 proc.

Inwestorzy nadal interesują się relacjami na linii USA-Chiny.

"Wall Street Journal" podała za anonimowymi źródłami, że amerykańskie władze federalne prowadzą dochodzenie w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co. - o rzekomą kradzież tajemnic handlowych T-Mobile US Inc.

Z kolei chiński rząd potwierdził w czwartek, że wicepremier Chin Liu He weźmie udział w dwustronnych rozmowach handlowych USA-Chiny w USA w dniach 30-31 stycznia.

Z pola widzenia nie znika też kwestia Brexitu. We wtorek Izba Gmin odrzuciła umowę w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, którą wcześniej wynegocjował rząd premier Theresy May.

W środę z kolei premier W.Brytanii obroniła się przed wnioskiem o udzielenie jej wotum nieufności.

Analitycy wskazują, że teraz Theresę May czeka okres delikatnych, ale i niebezpiecznych negocjacji w sprawie wyjścia W.Brytanii z UE - May musi poszukiwać kompromisu z jej przeciwnikami politycznymi zaledwie 10 tygodni przed ostatecznym terminem opuszczenia Unii.

Premier W.Brytanii musi szybko działać, aby przełamać impas ws. Brexitu, i wrócić do parlamentu do poniedziałku, by przedstawić plan B.

"Musimy znaleźć rozwiązania, które zapewnią wystarczające wsparcie w tej Izbie (Izbie Gmin)" - powiedziała May.

Na rynku walutowym w czwartek euro tanieje o 0,05 proc. do 1,1388 USD. Brytyjski funt zniżkuje 0,3 proc. do 1,2851 USD, a japoński jen zwyżkuje 0,3 proc. do 108,80 za dolara USA.

Na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku ropa WTI tanieje o 0,9 proc. do 51,83 USD.

Miedź na LME w Londynie drożeje o 0,1 proc. do 5.975,00 USD za tonę.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu