Giełdy w Europie na plusach

  • PAP
opublikowano: 30-10-2018, 09:55

Na giełdach w zachodniej Europie pozytywne rozpoczęcie wtorkowego handlu - indeksy rosną po 0,2-0,5 proc. Uwaga inwestorów kieruje się na wyniki finansowe firm i możliwy deal USA-Chiny - podają maklerzy.

Stoxx 600 zyskuje po lepszych od prognoz wynikach spółek - od BP po Volkswagena.

BP zanotował w III kw. skorygowany zysk netto w wysokości 3,84 mld USD wobec prognoz 2,79 mld USD.

Z kolei Volkswagen miał w III kw. skorygowany zysk operacyjny 3,51 mld euro, a szacowano 3,21 mld euro.

BBVA miał w III kw. zysk netto 1,67 mld euro, a analitycy prognozowali 1,61 mld euro.

BNP Paribas zaliczył III kw. z zyskiem netto 2,12 mld euro. Analitycy spodziewali się 2,04 mld euro.

Rynki pozytywnie reagują na komentarze prezydenta USA Donalda Trumpa, który wskazał na możliwość zawarcia ugody handlowej z Chinami, pomimo że amerykańska administracja przygotowuje wprowadzenie nowej rundy ceł na chiński import.

W ciągu najbliższych tygodni w centrum uwagi inwestorów oprócz danych finansowych firm będą rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami, a szczególnie spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas szczytu G-20 w listopadzie w Buenos Aires.

A we wtorek przed 10.00 inwestorzy poznają dane z niemieckiego rynku pracy w X, zaś o 11.00 wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro w X i PKB w eurolandzie w III kw.

Na rynku walutowym euro tanieje o 0,05 proc. do 1,1368 USD, najniżej od niemal 11 tygodni. Funt UK traci 0,1 proc. do 1,2774 USD, a japoński jen zniżkuje o 0,4 proc. do 112,83 za dolara USA.

Rentowność UST rośnie o 2 pkt. bazowe do 3,11 proc., a niemieckich 10-letnich bundów rośnie o 1 pkt bazowy do 0,39 proc.

Inwestorzy z uwagą śledzą rozwój sytuacji politycznej w Niemczech po niedzielnych wyborach do landtagu w Hesji, w których rządzące chadecka CDU i socjaldemokratyczna SPD zajęły czołowe miejsca, ale obie osiągnęły znacznie gorsze wyniki niż w poprzednich wyborach.

W poniedziałek kanclerz Angela Merkel ogłosiła, że w tej sytuacji nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko przewodniczącej CDU oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnia.

Gotowość do przejęcia sterów w CDU wyrazili już sekretarz generalna partii Annegret Kramp-Karrenbauer oraz minister zdrowia Jens Spahn.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane