Giełdy w Europie najniżej od końca 2016 r.

  • PAP
opublikowano: 15-10-2018, 10:37

Giełdy w Europie pogłębiają spadki z ubiegłego tygodnia i testują najniższe poziomy od końca 2016 r. Przed inwestorami tydzień pełen istotnych wydarzeń (m.in. Brexit, włoski budżet, kolejne groźby handlowe Trumpa), które mogą wyznaczyć sentyment na rynku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,18 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,31 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,06 proc.

Euro Stoxx 600 traci 0,35 proc., czwartą sesję z rzędu, po spadku ub. tygodniu na najniższe poziomy od grudnia 2016 r.

Największe spadki notuje sektor bankowy i przemysłowy.

Z ponad godzinnym opóźnieniem (drugi raz w bieżącym roku) rozpocznie się handel na rynku głównym we Frankfurcie, gdzie wystąpiły problemy techniczne.

Niemal 30 proc. traci brytyjski ConvaTec. Producent sprzętu medycznego obniżył prognozy na bieżący rok fiskalny i wymienił kierownictwo firmy.

Na tym tle niewielkimi wzrostami w Europie wyróżniają się spółki paliwowe wraz z odbiciem cen ropy naftowej na światowych rynkach, które w ub. tygodniu spadły o ok. 4 proc.

Baryłka WTI drożeje o 0,18 proc. a cena Brent rośnie o 0,42 proc. Notowania miedzi na COMEX w Nowym Jorku idą w górę o 0,09 proc.

Dolar osłabia się o 0,06 proc. wobec euro i osłabia się o 0,38 proc. do jena.

Po południu z USA napłyną dane makro: sprzedaż detaliczna za IX (godz. 14.30), indeks aktywności w okręgu Nowy Jork (empire manufacturing, 14.30) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16.00).

Niepewność w tamtym regionie po raz kolejny podsycił w weekend prezydent USA Donald Trump, który zasugerował, iż mógłby nałożyć na Chiny trzecią transzę ceł. Dwie dotychczasowe rundy celne obejmują chiński import do USA o wartości 250 mld USD, czyli niemal połowę całości sprowadzanych z Państwa Środka dóbr.

Uwagę przykuwają również napięcia na linii USA-Arabia Saudyjska. Rijad zasugerował w weekend, choć nie wprost, że może zastosować gospodarcze środki odwetowe, jeżeli USA zastosują wobec niej ewentualne sankcje. Rynek odczytał komunikat Rijadu jako zawoalowaną sugestię gotowości do wykorzystania, w ramach retorsji, polityki wydobycia lub dystrybucji ropy.

Królestwo odpowiedziało na weekendową wypowiedź prezydenta USA D. Trumpa, który zagroził "surową karą", jeżeli za zniknięcie saudyjskiego dziennikarza, krytyka reżimu, odpowiadać będą władze w Rijadzie.

Na Starym Kontynencie uwaga nie schodzi z kwestii włoskiego budżetu. Rząd w Rzymie ma przekazać Komisji Europejskiej projekt budżetu na 2019 rok. Jeśli KE uzna, że włoski projekt budżetu jest sprzeczny z unijnymi wymogami, może go odrzucić.

Kolejne oznaki potencjalnej niestabilności politycznej napłynęły z Niemiec. CSU - koalicjant rządzącej CDU kanclerz Angeli Merkel - zanotowała najgorszy od 68 lat wynik w wyborach do landtagu (37,2 proc.) i straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. Bawarscy chadecy będą zmuszeni do stworzenia koalicji.

W tym tygodniu inwestorzy czekać będą także na zapis przebiegu z wrześniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która może rzucić światło m.in. na kwestię usunięcia z komunikatu stwierdzenia o akomodacyjnym charakterze polityki pieniężnej.

Światowe giełdy wkraczają w sezon wyników za III kwartał. Z dużych graczy w USA raporty zaprezentują m.in. Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Travelers, J&J, Netflix, IBM czy P&G.

W oczekiwaniu na unijny szczyt ws. Brexitu (środa-czwartek) od spadków rozpoczyna poniedziałkowe notowania funt szterling. GBP/USD zniżkuje ok. 0,2 proc. do 1,313.

Unijny negocjator ds. wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej Michel Barnier potwierdził w niedzielę, że strony nadal nie doszły do porozumienia w sprawie warunków Brexitu. Źródła Bloomberga twierdzą, że najbliższy szczyt UE-UK nie zakończy się przełomem w rozmowach, co zwiększa wagę nadzwyczajnego spotkania liderów obu bloków politycznych, które najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie.

Głównym punktem spornym pozostaje "rozwiązanie awaryjne" (tzw. backstop) dla Irlandii Północnej, które miałoby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią w razie braku przyszłej umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu