Giełdy w Europie poszły w górę po danych z USA

(Marek Druś)
opublikowano: 10-02-2005, 15:05

Indeksy europejskich giełd ruszyły w górę po pojawieniu się najnowszych amerykańskich danych makro. Inwestorzy oczekują wzrostów na giełdach w USA, tym bardziej że zachętą mogą być także niskie kursy po środowej przecenie.

Indeksy europejskich giełd ruszyły w górę po pojawieniu się najnowszych amerykańskich danych makro. Inwestorzy oczekują wzrostów na giełdach w USA, tym bardziej że zachętą mogą być także niskie kursy po środowej przecenie.

Wiadomości z USA były dobre. Deficyt handlowy spadł w grudniu tak jak oczekiwano. Liczba tzw. nowych bezrobotnych okazała się najniższa od ponad czterech lat. Ożywienie popytu spowodowało wyjście indeksów europejskich rynków powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia, gdzie przebywały niemal od samego początku sesji.

Drożeją akcje banków. To przede wszystkim zasługa wyraźnie lepszych od oczekiwanych kwartalnych wyników francuskiego Societe Generale. Poza akcjami tego banku inwestorzy kupują chętnie papiery holenderskiego ABN Amro i brytyjskiego Royal Bank of Scotland. Tanieją tymczasem akcje Barclays. Choć trzeci brytyjski bank wyraźnie poprawił zysk i sprzedaż w drugim półroczu, równie dynamicznie wzrosły jego koszty, co skłoniło analityków SG Securities do obniżenia rekomendacji spółki do ‘sprzedaj’.

Tanieją akcje Deutsche Telekom. Goldman Sachs obniżył jego rekomendację tłumacząc to spodziewanym spadkiem dynamiki wzrostu jego operatora komórkowego oraz możliwością sprzedaży akcji spółki przez państwo.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu