Giełdy w Europie stabilne, w Mediolanie trwa odrabianie strat

  • PAP
opublikowano: 09-10-2018, 10:03

Europejskie giełdy są we wtorek na stabilnych poziomach. W Mediolanie trwa odrabianie strat po ostrej wyprzedaży akcji w poniedziałek, gdy wskaźnik FTSE MIB zniżkował o 2,4 proc. W centrum zainteresowania rynków pozostają prace nad włoskim budżetem - podają maklerzy.

Giełda we Frankfurcie, traderzy
Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie, traderzy Bloomberg

Włoski parlament zajmie się planem budżetu - zapisano w nim deficyt na poziomie 2,4 procent PKB w przyszłym roku. W dwóch następnych latach ma zejść on do poziomu kolejno 2,1 proc. oraz 1,8 proc. PKB - postanowił w ub. środę rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, który wcześniej krytykowany przez UE deficyt na poziomie 2,4 proc. chciał utrzymać przez trzy lata.

Minister finansów Włoch Giovanni Tria jest w gronie "prelegentów", którzy będą bronić we wtorek w parlamencie planów budżetowych rządu.

"Głównym tematem rozmów w Europie jest też wicepremier Włoch Matteo Salvini i jego antyunijne komentarze, które w poniedziałek mocno uderzyły we włoski rynek finansowy" - mówi Martin Guri, ekonomista Kepler Cheuvreaux.

Wicepremier Włoch Matteo Salvini, z prawicowej Ligi, i goszcząca w Rzymie przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zadeklarowali w poniedziałek, że oboje chcą stworzyć inną UE, z odmiennymi wartościami i zasadami.

W wystąpieniu na zjeździe prawicowej włoskiej organizacji związkowej UGL w Wiecznym Mieście Le Pen oświadczyła, że "Unia Europejska podeptała wartości solidarności". Salvini oznajmił zaś, że włoski rząd Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd nie zejdzie z obranej drogi.

"Inwestorzy skupiają się też na implikacjach związanych z wyższymi stopami procentowymi w USA i postępującym konflikcie handlowym USA-Chiny. Ogólnie sentyment na rynkach jest słaby" - dodaje.

Na rynku walutowym euro tanieje o 0,1 proc. do 1,1485 USD.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rośnie o 2 pkt. bazowe do 3,25 proc., najwyżej od ponad 7 lat, niemieckich 10-latek rośnie o 3 pkt. bazowe do 0,56 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,7 proc. do 74,81 USD/b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu