Giełdy w Europie Zachodniej lekko rosną

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 01-02-2006, 14:50

Po ujemnym otwarciu największe europejskie giełdy odrobiły straty i na parkietach dominuje strona popytowa. Jej potencjał nie jest jednak zbyt wielki i przekonujący. Najlepiej zachowuje się rynek w Londynie napędzany zarówno kilkoma dobrymi raportami kwartalnymi jak i spekulacjami o kolejnych fuzjach i przejęciach.

Po ujemnym otwarciu największe europejskie giełdy odrobiły straty i na parkietach dominuje strona popytowa. Jej potencjał nie jest jednak zbyt wielki i przekonujący. Najlepiej zachowuje się rynek w Londynie napędzany zarówno kilkoma dobrymi raportami kwartalnymi jak i spekulacjami o kolejnych fuzjach i przejęciach.

Wtorkowa decyzja Fed o podwyższeniu stóp procentowych przeszła przez europejskie giełdy praktycznie bez echa. Gracze większą uwagę zwracają na dane finansowe. Ucieszył ich raport British Sky Broadcasting. Największa na Wyspach płatna telewizja zrealizowała w ostatnim kwartale minionego roku lepsze wyniki niż oczekiwali tego analitycy.

Waha się natomiast wycena papierów Roche, największego szwajcarskiego producenta farmaceutyków. Firma odnotowała znaczący wzrost przychodów i zysku operacyjnego w minionym roku, głównie za sprawą wysokiego popytu na leki antynowotworowe i antygrypowe. Jednak zysk netto był niższy niż rok wcześniej. To rezultat zawyżonego przez jednorazowe czynniki wyniku netto na 2004 r.

Pogłoski o możliwym złożeniu oferty przejęcia wspierają notowania Lloyds TBS Group, piątego pod względem aktywów banku w Wielkiej Brytanii. Według dziennika „FT”, fuzją jest zainteresowany jeden z amerykańskich potentatów. Podobne motywy legły u podstaw zwyżki kwotowa Unilever. W przypadku największego na świecie producenta żywności i środków czystości spekuluje się, że może on stać się celem firm specjalizujących się w wykupach menedżerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane