Giełdy w Europie zakończyły sesje spadkami

(Marek Druś)
opublikowano: 09-05-2005, 19:35

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień spadkami. Nastroje inwestorów psuły najnowsze dane makro dotyczące największych gospodarek Starego Kontynentu. Negatywnym sygnałem dla rynków był także utrzymujący się wzrostowy trend na rynku paliw.

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień spadkami. Nastroje inwestorów psuły najnowsze dane makro dotyczące największych gospodarek Starego Kontynentu. Negatywnym sygnałem dla rynków był także utrzymujący się wzrostowy trend na rynku paliw.

Główne indeksy europejskich giełd niemal przez cały dzień notowały wartości niższe od osiągniętych w piątek na zamknięciu notowań. Niemiecki DAX zakończył sesję 0,4 proc. spadkiem. Francuski CAC40 stracił 0,3 proc. Brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,2 proc.

Z przedstawionych w poniedziałek danych wynika, że sektor wytwórczy brytyjskiej gospodarki zanotował w lutym największy miesięczny spadek produkcji od trzech lat. Równie kiepskie wiadomości nadeszły z Niemiec, gdzie produkcja przemysłowa spadła w marcu już drugi miesiąc z rzędu.

Staniały akcje Siemensa, największego niemieckiego koncernu przemysłowego. W dół poszedł także kurs Metro, największej niemieckiej sieci handlu detalicznego. Na giełdzie w Londynie staniały papiery BAE, największego europejskiego koncernu zbrojeniowego.

Wzrost notowań ropy przełożył się na spadek kursów spółek branży motoryzacyjnej. Staniały akcje DaimlerChryslera, piątego na świecie producenta aut. W dół poszedł również kurs drugiego w Europie Peugeota.

Wyraźnym wzrostem kursu zakończyły sesję akcje Deutsche Boerse. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na wiadomość o rezygnacji prezesa spółki, która jest operatorem giełdy we Frankfurcie.

Zdrożały akcje Rio Tinto Group. Trzeci na świecie koncern wydobywczy podwoił kwotę, którą przeznacza na buyback akcji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Europie zakończyły sesje spadkami