Giełdy w Europie zakończyły sesje wzrostami

(Marek Druś)
opublikowano: 06-04-2005, 19:35

Europejskie giełdy zakończyły środowe sesje wzrostami głównych indeksów. Nastroje poprawił spadek cen ropy oraz lepsze niż oczekiwano dane o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie w lutym. Popytem cieszyły się akcje spółek branży farmaceutycznej oraz producentów półprzewodników.

Europejskie giełdy zakończyły środowe sesje wzrostami głównych indeksów. Nastroje poprawił spadek cen ropy oraz lepsze niż oczekiwano dane o sprzedaży detalicznej w Eurolandzie w lutym. Popytem cieszyły się akcje spółek branży farmaceutycznej oraz producentów półprzewodników.

Francuski CAC40 kończył sesję 0,46 proc. zwyżką, niemiecki DAX rósł na zamknięciu o 0,37 proc. Przejęcie inicjatywy przez podaż w końcówce sesji na giełdzie w Londynie spowodowała, że FTSE 100 zyskał w środę tylko 0,1 proc.

Ambitne plany oszczędnościowe amerykańskiego Pfizera i wzrost jego kursu w czasie wtorkowej sesji wywołał w środę zwiększone zainteresowanie akcjami europejskich spółek farmaceutycznych. Na giełdzie w Zurychu zdrożały akcje Roche, który poinformował o pozytywnych wynikach prób klinicznych jednego z jego leków. Mocno w górę poszedł kurs DSM. Największy na świecie producent składników leków zaskoczył rynek lepszymi niż oczekiwano wynikami kwartalnymi.

Inwestorzy kupowali akcje spółek branży półprzewodnikowej. Zdecydowało o tym podwyższenie przez Merrill Lynch rekomendacji kilku amerykańskich producentów chipów. Na giełdzie w Paryżu w górę poszedł kurs STMicroelectronics. We Frankfurcie zdrożały papiery Infineon Technologies.

Spadł kurs SAP, lidera rynku oprogramowania wspierającego zarządzanie. To skutek słabych wyników kwartalnych działającego w tej samej branży amerykańskiego Siebel Systems. Inwestorzy pozbywali się także papierów Serono, największej europejskiej spółki biotechnologicznej. Przerwała ona będące w końcowej fazie próby kliniczne dwóch leków w związku z możliwością negatywnych skutków ubocznych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w Europie zakończyły sesje wzrostami