Giełdy w Europie znowu pod kreską

WST
25-02-2010, 18:30

Zgodnie z przypuszczeniami analityków, czwartkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach zaczęły się poniżej poziomów zamknięć z poprzedniego dnia. Mimo hurra optymizmu jaki przewinął się w środę przez Wall Street, rano spadały niemal wszystkie parkiety w Azji. Z trendu ponownie wyłamał się rynek w Chinach, ale ten rządzi się jakby własnymi prawami.

Jednak po silnych spadkach w pierwszej części dni, szybko doszło do zmiany tendencji i w godzinach południowych wskaźniki parkietów w Londynie, Paryżu i Frankfurcie wspięły się na dzienne szczyty.  Chwilę później zaczęła się raptowna jazda w dół. Nastroje pogorszyły agencje ratingowe, które ostrzegły przed prawdopodobnym obniżeniem notowań Grecji. Ateńska giełda kontynuowała spadkową tendencję.

Dane o silnym wzroście nowych bezrobotnych w USA i mocne spadki w pierwszej fazie handlu na Wall Street dynamizowały przecenę indeksów.

Na brytyjskim parkiecie silnie rosła wycena akcji Royal Bank of Scotland, co przez długi czas broniło wskaźnik FTSE przed głębszą przeceną. Jeden z największych pożyczkodawców na Wyspach odnotował w poprzednim kwartale stratę rzędu 3,6 mld funtów wobec 6,01 mld prognozowanych przez analityków. Rok wcześniej strata sięgnęła 24,3 mld funtów.

Spadały z kolei notowania innego rynkowego giganta, British American Tobacco. Producent wyrobów tytoniowych rozczarował wypracowanym zyskiem, który nie sprostał oczekiwaniom specjalistów.

Piątą sesję z rzędu zniżkowały papiery RWE, niemieckiego giganta użyteczności publicznej. Wszystko za sprawą niepokojącej prognozy. Dostało się również, rywalowi, koncernowi E.ON.

W przeciwnym kierunku podążała wycena walorów BASF, potentata sektora chemicznego. Akcjonariusze niemieckiej spółki otrzymają 1,70 EUR dywidendy na akcję. I choć rok wcześniej dywidenda była wyższa, wyniosła 1,95 EUR, przekroczyła jednak projekcje analityków (1,55 EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Giełdy w Europie znowu pod kreską