Giełdy w górę po przecenie

Marek Druś
opublikowano: 30-03-2006, 00:00

Amerykańskie giełdy odreagowały największe od trzech tygodni spadki, które nastąpiły we wtorek po 15. z rzędu podwyżce stóp procentowych i zapowiedzi kolejnych. W środę ceny akcji rosły, powodując jeden z największych w tym roku wzrostów indeksów.

Nasdaq, który zanotował największą zwyżkę, osiągnął pięcioletnie maksimum. Przyczyniły się do tego wyraźne wzrosty technologicznych blue chipów. Akcje Sun Microsystems, producenta serwerów i sprzętu sieciowego, drożały o ponad 5 proc. Morgan Stanley podwyższył rekomendację spółki, prognozując poprawę jej wyników. Równie mocno wzrósł kurs Apple Computer, który zdaniem analityków może skorzystać na kłopotach Microsoftu.

Podwyższenie przez Cowen & Co. rekomendacji branży telekomunikacji bezprzewodowej spowodowało wzrost popytu na akcje Motoroli i Qualcommu. Wyraźnie drożały akcje Google, który w piątek wejdzie w skład indeksu S&P500. Wśród blue chipów wchodzących w skład indeksu Dow Jones mocno drożały akcje Boeinga, który zdobył warte 4 mld USD zamówienie na samoloty. Taniały wyraźnie papiery General Motors po zapowiedzi korekty wyników jego spółki finansowej GMAC. Obniżenie rekomendacji przez UBS spowodowało dużą przecenę akcji Caterpillar, lidera rynku ciężkiego sprzętu budowlanego.

Europejskie giełdy zanotowały pierwsze wzrosty w tym tygodniu. Wzrost notowań ropy przełożył się na zwyżkę kursów akcji spółek branży naftowej, m.in. norweskiego Statoila i włoskiego Eni. Zdrożały wyraźnie akcje BG Group. W prasie pojawiły się informacje, że przejęciem trzeciej brytyjskiej spółki naftowej zainteresowany jest Exxon Mobil.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu