Giełdy w Moskwie zakończyły tydzień na wielkim minusie

PAP
17-10-2008, 19:30

Ceny akcji na dwóch największych giełdach w  Rosji - RTS i MICEX, w piątek znów gwałtownie spadły.

Indeks RTS stracił 6,48 proc. i zjechał poniżej psychologicznej bariery 700 pkt - do 667,62 pkt. Natomiast wskaźnik MICEX obsunął się o 4,34 proc. - do 599,64 pkt., czyli poniżej granicy 600 pkt.

W ciągu tego tygodnia indeks RTS spadł o 21 proc., a MICEX - o 14 proc. Od maja, gdy były na rekordowych wyżynach, oba wskaźniki straciły już ok. 70 proc.

Początek dnia nie zwiastował takiego rozwoju wydarzeń. Po pierwszych 20 minutach indeks RTS zyskiwał 2,03 proc., zaś MICEX - 4,23 proc.

Według analityków, do tej kolejnej fali wyprzedaży doprowadził wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin, który oświadczył w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, że rząd Rosji prognozuje dalszy spadek indeksów giełdowych i cen ropy naftowej.

"Następuje twarda recesja w gospodarce światowej" - ocenił Kudrin. "Według najnowszych prognoz, wzrost PKB w USA i krajach strefy euro wyniesie (w 2009 roku) około zera procent. Takiego spadku wzrostu gospodarczego nie było ani razu w ciągu ostatnich 18 lat" - dodał szef rosyjskiego resortu finansów.

Kudrin poinformował też, że w sierpniu i wrześniu inwestorzy wycofali z Rosji 33 mld dolarów.

W środę i czwartek oba moskiewskie parkiety też ostro dołowały. W czwartek wskaźnik RTS zjechał o 9,52 proc., a MICEX - o 9,11 proc. W środę straciły one - odpowiednio - 9,26 proc. i 8,67 proc.

Piątkową poranną zwyżkę notowań analitycy tłumaczyli podobnym trendem na rynkach zagranicznych i wzrostem cen ropy naftowej na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Moskwie zakończyły tydzień na wielkim minusie