Giełdy w USA kończą tydzień niewielkimi spadkami

opublikowano: 11-04-2003, 22:04

Ostatnie sesja tygodnia na amerykańskich giełdach nie spowodowała zmiany obrazu rynku. Przez niemal całe notowania główne indeksy w niewielkim stopniu zmieniały swoją wartość. Widać było, że inwestorzy nie mają zamiaru angażować się bardziej w handel przez pojawieniem się pierwszej fali wyników kwartalnych, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Początek piątkowych notowań na Wall Street był udany. Dow Jones i Nasdaq ruszyły wyraźnie w górę, co było skutkiem wiadomości o wzroście sprzedaży detalicznej i cen hurtowych w marcu. Wyższy niż oczekiwano okazał się również wskaźnik nastrojów konsumentów. Byki jednak dość krótko utrzymały inicjatywę. W miarę upływu czasu coraz aktywniej zaczęli zachowywać się inwestorzy sprzedający akcje. Powodem były obawy o kwartalne wyniki spółek.

Jedną z najmocniej przecenionych w piątek spółek ze średniej Dow Jones był Wal-Mart. Dzień wcześniej największy na świecie detalista poinformował o najniższym od dwóch lat wzroście sprzedaży miesięcznej. Prudential Securities zdecydował się na obniżenie rekomendacji papierów spółki. Niepokój akcjonariuszy Wal-Mart wywołały także pogłoski i planach przejęcia przez spółkę sieci BJ's Wholesale Club. Wysokość transakcji może sięgnąć nawet 1,4 mld USD.

Umiarkowanie zdrożały akcje General Electric, choć przez większą cześć sesji ich cena minimalnie spadała. Jedna z największych spółek świata poinformowała przed sesją o 20 proc. wzroście kwartalnego zysku, ale przede wszystkim dzięki skuteczności operacji finansowych. Inwestorów zaniepokoił tymczasem spadek sprzedaży turbin gazowych, które przynosiły dotąd dużą część zysku spółki.

Inwestorzy pozbywali się akcji Boeinga. Największy na świecie producent samolotów pasażerskich zapowiedział odpisanie 1,2 mld USD wartości aktywów, m.in. przejętych spółek i wyleasingowanych samolotów.

Microsoft był w piątek jedną z najbardziej handlowanych spółek na rynku Nasdaq. Jego kurs wyraźnie spadał. Rekomendację papierów największego na świecie producenta oprogramowania obniżył First Albany. Analitycy obawiają się, że spółka może mieć kłopoty z przedłużeniem części kontraktów w 2004 roku (rozrachunkowym).

Spadł wyraźnie kurs Apple Computer. Inwestorzy pozbywali się akcji spółki w związku z pogłoskami, że spółka może wystąpić z ofertą przejęcia za ponad 6 mld USD Universal Music, należący do Vivendi Universal.

Na rynku spółek technologicznych zdrożały akcje Juniper Networks i Foundry Networks, producentów sprzętu teleinformatycznego. W przypadku pierwszej ze spółek zdecydowały o tym dobre wyniki pierwszego kwartału. W przypadku drugiej, oczekiwanie że takie będą.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA kończą tydzień niewielkimi spadkami