Giełdy w USA kończą tydzień umiarkowanymi spadkami

22-08-2003, 22:01

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień w słabym stylu. Początek sesji zapowiadał, że będzie dokładnie odwrotnie. Atak popytu po podniesieniu prognozy sprzedaży kwartalnej przez Intela rodził nadzieję na zakończenie sesji wyraźnymi zwyżkami. Okazało się jednak inaczej. Ochota do zakupów przeszła inwestorom bardzo szybko. W miarę upływu czasu rynki stopniowo słabły.

Średnia Dow Jones osuwała się w czasie sesji w miarę słabnięcia popytu na akcje Intela. Na początku sesji ich kurs rósł o 8 proc. Pod koniec już znacznie słabiej. Mimo tego papiery największego na świecie producenta mikroprocesorów korzystnie wyróżniały się wśród blue chipów notowanych na NYSE.

Dobre wiadomości przekazane przez Intela wywołały w pierwszej fazie sesji popyt na akcje spółek branż półprzewodnikowej i komputerowej. W miarę upływu czasu powoli rosła jednak przewaga podaży. Ostatecznie wśród tej grupy spółek wyraźne wzrosty kursów utrzymały się jedynie w przypadku akcji AMD, Texas Instruments, Applied Micro Circuits, Gateway i Oracle. Pozostałe, m.in. Microsoft i Dell, kończyły notowania niewielką zmianą ceny.

Przez całą sesję spadała cena papierów spółek branży farmaceutycznej. Schering-Plough, który niedawno informował o możliwości utraty płynności finansowej, zapowiedział tym razem obniżenie dywidendy o blisko 70 proc. Wywołało to wyprzedaż jego akcji, które niemal przez całą sesję taniały o 10 proc. W niełasce inwestorów znalazły się także papiery Mercka. Przed spadkiem broniły się przez jakiś czas papiery Pfizera, ale w drugiej części sesji i ich kurs spadł poniżej poziomu poprzedniego zamknięcia.

Powody do zadowolenia mieli w piątek akcjonariusze Boeinga. Mimo niesprzyjających okoliczności jego akcje cieszyły się dużym popytem. Duży w tym udział pozytywnych prognoz przyszłości spółki sformułowanych przez analityków Bear Stearns, a także wiadomości o pozyskaniu przez koncern w mijającym tygodniu zamówień na 5 samolotów. W tym roku ich łączna liczba osiągnęła już 151. Boeing liczy także na uzyskanie w przyszłym roku zamówień na 30 maszyn z Rosji i krajów WNP.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA kończą tydzień umiarkowanymi spadkami