Giełdy w USA kończyły sesje minimalnymi zniżkami

25-10-2004, 22:12

Amerykańskie giełdy zakończyły notowania niewielkimi zmianami głównych indeksów. Na zamknięciu Dow Jones tracił zaledwie 0,08 proc., a Nasdaq 0,06 proc. Spadek ceny ropy sprzyjał wzrostom kursów akcji. Za ich przeceną przemawiał przedłużający się spadek wartości dolara oraz rozczarowanie wynikami kwartalnymi kilku liczących się spółek.

Cena baryłki ropy spadła na NYMEX o 1,1 proc. do 54,54 USD. Wywołało to wzrost popytu na akcje i powrót indeksów w pobliże poziomów piątkowych zamknięć. Nie wystarczyło jednak na więcej. Inwestorów zaniepokoił najdłuższy od stycznia ubiegłego roku spadek wartości dolara wobec euro. Amerykańska waluta nie była tak słaba wobec europejskiej od ośmiu, a wobec jena od sześciu miesięcy. Spadek wartości dolara redukuje wartość akcji amerykańskich spółek w portfelach zagranicznych inwestorów.

Wśród najmocniej drożejących blue chipów ze średniej Dow Jones znalazł się AIG. Deutsche Bank wydał rekomendację ‘kupuj’ największej amerykańskiej spółce ubezpieczeniowej. Analitycy twierdzą, że prokuratura nowojorska postawi zarzuty tylko kilku osobom z jej kierownictwa. Przecena papierów spółki spowodowała tymczasem, że stały się one atrakcyjne cenowo na tle akcji innych przedstawicieli branży.

Spadek Nasdaq zahamowały spółki branży półprzewodnikowej. Analitycy Smith Barney podwyższyli rekomendację aż piętnastu jej przedstawicieli. Oczekują poprawy ich wyników w przyszłym roku. W górę poszły kursy m.in. Texas Instruments i Analog Devices, które otrzymały rekomendację ‘kupuj’.

O ok. 20 proc. rosły przez niemal całą sesję akcje International Steel Group. Ispat International ogłosił, że przejmie tą spółkę, a także znany z inwestycji w Polsce LNM Holdings. Wartość transakcji wyniesie aż 17,8 mld USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA kończyły sesje minimalnymi zniżkami