Giełdy w USA lekko rosną w pierwszej fazie sesji

05-02-2004, 16:52

Sesje na amerykańskich giełdach rozpoczęły się niewielkimi wzrostami głównych indeksów. Podobnie jak w środę Dow Jones trzyma się blisko poziomu ostatniego zamknięcia. Nasdaq, który spadł o ponad 2 proc. na zamknięciu wczorajszych notowań, w pierwszej fazie sesji rośnie o ułamek procenta.

Dane makro okazały się lepsze o oczekiwań, ale gorsze niż w okresach poprzednich. Wydajność pracy wzrosła w czwartym kwartale o 2,7 proc. Ekonomiści oczekiwali, że będzie to 2,5 proc. W trzecim kwartale rosła jednak o 9,5 proc. Liczba wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła do 365 tys. Tydzień wcześniej była jednak najniższa od trzech lat. Kluczowe znaczenie dla rynku mają jednak piątkowe dane o bezrobociu w styczniu. Ekonomiści liczą na to, że gospodarka dodała w ubiegłym miesiącu 165 tys. miejsc pracy. W grudniu przybyło ich tylko 1 tys.

Najmocniej drożejącym wśród 30 blue chipów notowanych w ramach indeksu Dow Jones jest Wal-Mart. Największa na świecie sieć handlu detalicznego poinformowała przed sesją, że jej styczniowa sprzedaż wzrosła wyraźniej niż tego oczekiwała. Inwestorzy jednocześnie zignorowali ostrzeżenie spółki, że jej zysk w pierwszym kwartale będzie prawdopodobnie bliski dolnej granicy prognozy.

Dobre wiadomości przekazane przez Wal-Mart wpłynęły na poprawę notowań innych przedstawicieli branży handlu detalicznego. Drożeją akcje American Eagle Outfitters, Claire's Stores, Abercrombie & Fitch oraz Costco Wholesale. Najmocniej drożejącą spółką notowaną w ramach S$P500 jest GAP. Sieć sklepów odzieżowych poinformowała o wzroście sprzedaży. 10 jej sklepów w Niemczech odkupi szwedzki Hennes & Mauritz.

Na rynku spółek technologicznych umiarkowanie rośnie Intel, który kończył środowe notowania 4,4 proc. spadkiem. Wciąż minimalnie tracą akcje Cisco Systems, który był jednym z głównych bohaterów wczorajszej sesji. Zaczęła natomiast odrabiać straty Ciena. W środę jej akcje mocno staniały w związku z ostrzeżeniem o możliwości nie zrealizowania prognozy kwartalnych wyników.

Spada kurs Level 3 Communications. Dostawca usług telekomunikacyjnych, który swego czasu przyciągnął uwagę niechętnego spółkom sektora Warrena Buffetta, poinformował, że America Online ograniczy ilość kupowanych usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA lekko rosną w pierwszej fazie sesji