Giełdy w USA mocno spadają w pierwszej fazie sesji

opublikowano: 17-05-2004, 16:08

Amerykańskie giełdy rozpoczęły pierwszą sesję tygodnia od wyraźnych spadków. Nastroje inwestorów są złe w związku z kolejnym rekordowym wzrostem ceny ropy oraz zamordowaniem przez zamachowców szefa Rady Zarządzającej Iraku Abdela-Zahraa Othmana. Indeks aktywności sektora wytwórczego w stanie Nowy Jork okazał się niższy niż oczekiwano, jednak już 13 miesiąc z rzędu wskazywał jego rozwój.

Kurs ropy ustanawia wciąż kolejne rekordy. Inwestorzy obawiają się, że podobnie jak w przeszłości może to wyhamować wzrost gospodarczy. Wciąż spadają także notowania dolara. Wiadomość o zamordowaniu przez zamachowców szefa Rady Zarządzającej Iraku pogorszyła i tak fatalne nastroje panujące wokół kwestii amerykańskiej polityki na Bliskim Wschodzie.

Indeks aktywności sektora wytwórczego w stanie Nowy Jork spadł w maju do 30,2 pkt., poinformował oddział Fed w Buffalo. Ekonomiści oczekiwali, że sięgnie 34 pkt.

Złe nastroje panują w branży telekomunikacyjnej. The Wall Street Journal napisał, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarży Lucent Technologies, największego w USA producenta sprzętu telekomunikacyjnego, o nieprawidłowe księgowanie przychodów. Mocno spada także kurs Nortel Networks. Tanieją również akcje Cisco Systems.

Obniżenie oferty przejęcia spowodowało przecenę akcji PeopleSoft. Oracle poinformował już w piątek, że nie da za nie zapowiadanych wcześniej 26, ale 21 USD. Tym samym zredukował wycenę spółki z 9,4 do 7,7 mld USD. Kurs Oracle również spada. Wśród producentów oprogramowania tanieją także papiery Microsoftu, Computer Associates i Adobe.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA mocno spadają w pierwszej fazie sesji