Giełdy w USA nadal rosną

(Marek Druś)
opublikowano: 21-11-2005, 22:06

Amerykańskie rynki akcji kontynuują rozpoczęte cztery tygodnie temu wzrosty. W poniedziałek indeksy znów poszły w górę. Dow Jones i S&P 500 zakończyły dzień 0,5 proc. wzrostem, a Nasdaq zyskał 0,7 proc.

Amerykańskie rynki akcji kontynuują rozpoczęte cztery tygodnie temu wzrosty. W poniedziałek indeksy znów poszły w górę. Dow Jones i S&P 500 zakończyły dzień 0,5 proc. wzrostem, a Nasdaq zyskał 0,7 proc.

Popytowi sprzyjały najnowsze dane makro. Indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury wzrósł w październiku o 0,9 proc., minimalnie więcej niż oczekiwano. To jego pierwszy wzrost od czterech miesięcy.

Główną zachętą do kupowania akcji były jednak dobre wiadomości przekazywane przez spółki. Najmocniej drożejącym blue chipem był Boeing. Koncern poinformował o zdobyciu w ostatnich dniach zamówień aż na 138 samolotów o łącznej wartości katalogowej ok. 17 mld USD. Jest szansa, że po raz pierwszy od kilku lat będzie miał więcej zamówień niż Airbus.

Mieszane nastroje towarzyszyły notowaniom General Motors. Koncern zapowiedział, że zamknie 12 zakładów i zredukuje zatrudnienie o 30 tys. osób. Kurs spółki rósł do połowy notowań, potem zaczął wyraźnie spadać. Inwestorzy obawiają się wysokich kosztów restrukturyzacji i kłopotów ze związkami zawodowymi.

Na Nasdaq mocno taniały akcje SanDisk. Intel i Micron Technology mają plan wspólnej produkcji pamięci flash. Pojawienie się takiego gracza na rynku negatywnie odbije się na wynikach SanDisk, twierdzą analitycy Morgan Stanley.

Równie mocno staniały akcje Computer Sciences. Lockheed i trzy firmy private equity zrezygnowały z dalszych negocjacji przejęcia piątej amerykańskiej spółki IT w związku z jej sprzeciwem wobec planów jej podziału.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane