Giełdy w USA rosną odreagowując czwartkowe spadki

opublikowano: 14-01-2005, 16:55

Amerykańskie giełdy odreagowują czwartkową przecenę, która sprowadziła główne indeksy do najniższych w tym roku poziomów. Poza niskimi cenami inwestorów mogą zachęcać najnowsze dane makro. Ceny produkcji sprzedanej spadły w grudniu bardziej niż oczekiwano. Większa niż prognozowana okazała się tymczasem produkcja przemysłowa w tym samym miesiącu.

Ceny produkcji spadły w grudniu o 0,7 proc., najmocniej od kwietnia 2003 roku. Oczekiwano ich 0,1 proc. zniżki. W ujęciu bazowym PPI wyniósł 0,1 proc. Ekonomiści oczekiwali 0,2 proc. wzrostu.

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 0,8 proc. m/m. Oczekiwano jej 0,4 proc. zwyżki. Wykorzystanie mocy produkcyjnych sięgnęło 79,2 proc. i było najwyższe od 2001 roku, kiedy największa na świecie gospodarka wchodziła w fazę recesji.

Najmocniej drożejącym w pierwszej fazie sesji blue chipem z indeksu Dow Jones był Disney Co. Akcje drugiego amerykańskiego koncernu medialnego zaczęły cieszyć się popytem po podwyższeniu jego rekomendacji przez Merrill Lynch. Zdaniem analityków, poprawa wyników głównych biznesów spółki, m.in. parków tematycznych, stacji telewizyjnej ABC, pozwoli jej osiągnąć w tym roku wyższy zysk niż oczekuje rynek.

Umiarkowanie tanieją akcje Boeinga. Spółka zapowiedziała, że kończy produkcję najmniejszego w ofercie samolotu, modelu 717. Wraz z wydatkami na program budowy latających cystern dla sił powietrznych jej łączny koszt z tego tytułu wyniesie 615 mln USD. Zostanie on uwzględniony w wynikach czwartego kwartału 2004 roku.

Na rynku spółek nowych technologii wyraźnie drożeją akcje Yahoo. Analitycy Piper Jaffray uważają, że rosnący udział spółki w rynku internetowych wyszukiwarek pozwoli jej na poprawę wyników. Ta przełoży się na wzrost notowań Yahoo, które w ciągu 12 miesięcy mogą sięgnąć 45 USD. W pierwszej fazie sesji kurs Yahoo rósł o 2,5 proc. Cena papierów spółki wynosiła 36,21 USD.

O ponad 7 proc. spadał kurs Sun Microsystems. Producent serwerów i oprogramowania przedstawił po wczorajszej sesji wyniki kwartalne. Choć udało mu się osiągnąć niewielki zysk po pokaźnej stracie w tym samym okresie ubiegłego roku, przychody spółki okazały się niższe niż przed rokiem. Inwestorzy poczuli się rozczarowani, bo przez dwa poprzednie kwartały przychody spółki rosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w USA rosną odreagowując czwartkowe spadki