Giełdy w USA rosną po spadkach cen ropy i doniesieniach o przejęciach

(Tadeusz Stasiuk)
27-02-2006, 16:15

Pierwsza faza notowań na amerykańskich giełdach toczy się w poniedziałek pod dyktando kupujących. Popyt napędzany jest doniesieniami z rynku paliwowego i, podobnie jak w Europie, informacjami o kolejnych fuzjach i przejęciach. Nastrojów nie był nawet w stanie zepsuć wyższy od oczekiwanego przez ekonomistów spadek styczniowej sprzedaży nowych domów.

Pierwsza faza notowań na amerykańskich giełdach toczy się w poniedziałek pod dyktando kupujących. Popyt napędzany jest doniesieniami z rynku paliwowego i, podobnie jak w Europie, informacjami o kolejnych fuzjach i przejęciach. Nastrojów nie był nawet w stanie zepsuć wyższy od oczekiwanego przez ekonomistów spadek styczniowej sprzedaży nowych domów.

Cena ropy szybko oddaje to co zyskała w piątek po panice jaką wywołały spekulacje o próbie ataku samobójczego na największą w Arabii Saudyjskiej rafinerię. Choć sytuacja znacznie się uspokoiła, cały czas w tle pozostaje konflikt w Nigerii, jednym z czołowych producentów tego surowca.

Spore emocje towarzyszą wymianie walorów Walt Disney Group. Opiniotwórczy magazyn Barron’s napisał, że medialny potentat może stać się obiektem przejęcia przez Apple Computer. Kurs akcji obu spółek nieznacznie zyskuje na wartości.

Jedną z gwiazd poniedziałkowej sesji jest Lowe’s. Detalista sprzętu do urządzania domów opublikował wyniki finansowe znacznie przekraczające oczekiwane przez analityków. Kurs momentami zwyżkuje o ponad 4 proc.

Spada wycena papierów KeySpan. Dystrybutor gazu ziemnego zostanie przejęty przez brytyjską spółkę użyteczności publicznej National Grip.

Z kolei po zaaprobowaniu przez radę dyrektorów wartego 6 mld USD programu skupu akcji o ponad 1 proc. zwyżkują papiery banku Merrill Lynch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy w USA rosną po spadkach cen ropy i doniesieniach o przejęciach